Rosnieft musi poczekać ze skargą na spółkę-córkę Gazpromu

30 kwietnia 2015, 15:57 Alert

(Prime/Patrycja Rapacka)

Sąd Apelacyjny we Władywostoku w czwartek (30.04) odroczył do 28 maja 2015 roku rozpatrzenie apelacji Rosnieftu ws. decyzji o odrzuceniu skargi spółki na działania Sakhalin Energy w ramach projektu Sachalin-2. Dotyczyła ona dostępu do gazociągu należącego do wymienionego projektu. 

W rozmowie z Ria Novosti, przedstawiciel organu sprawiedliwości wyjaśnił, że  oprócz Rosnieftu skargę złożyła także spółka-córka Rosnieftu , RH-Astra oraz Sachalinmorneftgas-Szelf. W sumie wpłynęło dwadzieścia skarg.

Rosnieft jest udziałowcem konsorcjum projektu Sachalin-1. Zamierza w przyszłości wykorzystać gazociąg projektu Sachalin-2 do transportu gazu w ilości do 8 miliardów m3 ze swoich złóż do terminala Far East LNG, którą Rosnieft i jego partnerzy planują zbudować na południu wyspy. Sachalin-2 to projekt wydobycia gazu ziemnego prowadzony przez Gazprom, który na potrzeby eksportu tamtejszego surowca wybudował pierwszy w Rosji terminal LNG na wyspie Sachalin. Gazprom jest też spółką-matką Sachalin Energy blokującego dostęp do infrastruktury Rosnieftowi.