Rosnieft rozpoczął wydobycie ropy na polu Arkutun-Dagi

20 stycznia 2015, 11:23 Alert

(Reuters/Rigzone/Teresa Wójcik)

Rosnieft poinformował wczoraj w Moskwie, że rozpoczął wydobycie ropy na polu naftowym Arkutun-Dagi. Wydobycie z tego złoża docelowo ma wynieść 4,5 mln ton ropy rocznie (90 tys. baryłek dziennie).

Morskie pole Arkutun-Dagi to część projektu Sachalin-1, który jest realizowany przy udziale głównego partnera Rosnieftu, koncernu ExxonMobil. Dwaj pozostali udziałowcy projektu Sachalin-1 to japoński Japonii Sodeco i hinduski ONGC Videsh.  

Dwa inne pola objęte projektem Sachalin-1, to Czajwo i Odoptu. Utrzymanie stabilnego poziomu produkcji ropy jest zasadniczym wyzwaniem dla Rosji, ponieważ jej najważniejsze pola naftowe na Syberii Zachodniej wyczerpują się, a sankcje zachodnie uniemożliwiają pozyskanie finansowania na nowe inwestycje z zachodnich rynków kapitałowych oraz nowych technologii i sprzętu. W wyniku sankcji Exxon Mobil wygasił swoją działalność w rosyjskim sektorze naftowym.

W b.r. wydobycie ropy w Rosji ograniczy się do 526 – 528 mln ton (10,56-10,60 mln baryłek dziennie). Taka jest prognoza rosyjskiego ministerstwa energetyki przy obecnych uwarunkowaniach krajowych.  Prognoza nie uwzględnia tendencji podażowo/popytowych i cenowych na rynku światowym.