Rosnieft wchodzi na egipski rynek naftowy oraz LNG

8 lipca 2015, 12:00 Alert
terminal LNG

(Gazeta.ru/RIA Novosti/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński)

Jak poinformował Rosnieft w swoim oświadczeniu prasowym, Spółka osiągnęła porozumienie z Egyptian General Petroleum Corporation (EGPC) w sprawie podstawowych warunków przyszłych kontraktów dotyczących dostaw dla egipskiej spółki produktów naftowych oraz skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Dokument został podpisany przez prezesa Rosnieftu Igora Sieczina oraz dyrektora generalnego EGPC Tareka el-Molla.

– Dokument definiuje szereg kluczowych warunków przyszłej współpracy obydwóch spółek w kwestii bezpośrednich dostaw produktów naftowych oraz LNG. Rosnieft oraz EGPC spodziewają się, że wiążące umowy zgodne z uzgodnionymi podstawowymi warunkami zostaną podpisane w przeciągu trzeciego kwartału 2015 roku – czytamy w oświadczeniu.

Partnerstwo z egipską spółką wzmocni potencjał handlowy Rosnieftu zarówno w skali regionalnej jak i globalnej.

Według agencji RIA Novosti dostawy mają się rozpocząć w czwartym kwartale 2015 roku.

Rząd egipski zmuszony jest do poszukiwania źródeł energii poza granicami kraju w celu zminimalizowania obecnie trwającego kryzysu energetycznego. Państwo egipskie ma długi wobec zagranicznych firm energetycznych wynoszące ponad 3 mld dolarów.

Jak informował w maju BiznesAlert.pl do tej pory egipskie władze podpisały umowy ze spółkami naftowo-gazowymi na dostawy 84 ładunków LNG w ciągu najbliższych latach. Zdaniem niektórych ekspertów w styczniu bieżącego roku wydobycie własne osiągnęło najniższy od siedmiu lat poziom.

W czerwcu natomiast informowaliśmy, że koncern BP porozumiał się ostatecznie z władzami Egiptu odnośnie dostaw skroplonego gazu. Ostateczna umowa określa warunki transportu gazu w 2015 i 2016 roku. Media podkreślają, że w początkowej fazie negocjacji, propozycje obejmowały o wiele większe dostawy niż te zawarte w ostatecznej umowie. Kwestią sporną była cena transportu jak i niewyjaśnione opóźnienia w dostawach.

Wcześniej arabskie media powołując się na szefa holdingu energetycznego EGAS Khaleda Abdela Badia infromowały, że egipski rząd przyjął decyzję umożliwiającą prywatnym spółkom udział w imporcie oraz transporcie gazu skroplonego (LNG) jak i gazu ziemnego.

Według wypowiedzi przedstawicieli egipskiego rządu Kair wspólnie z miejscowymi spółkami energetycznymi opracował nowe przepisy oraz zasady funkcjonowania sektora gazowego, z których najważniejszym wydaje się być dostęp prywatnych spółek do bezpośredniego importu surowca oraz jego dostarczenia do miejscowego systemu transportu oraz dystrybucji. Ze swojej strony egipski rząd będzie nadal regulowało działalność spółek gazowych poprzez politykę taryfową.

Zgodnie z planami tamtejszych władz liberalizacja sektora nie tylko ożywi sektor wydobywczy z udziałem spółek zagranicznych a także przyciągnie nowych graczy na rynek gazu.

Oczekuje się, że nowe regulacje dla sektora gazowego wejdą w życie okresie letnim kiedy to ludność, zakłady przemysłowe oraz energetyka borykają się z deficytem surowca.

Warto także odnotować fakt, że wśród wspomnianych 84 aż 35 ładunków będzie pochodziło od rosyjskiego Gazpromu na podstawie podpisanej w lutym umowy. Ponadto dzięki niej możliwe jest odroczenie płatności dotychczasowego długu.