Rosyjska armia sprowadza nowe rodzaje broni do ukraińskiego Donbasu

15 września 2015, 15:17 Bezpieczeństwo

KOMENTARZ

Igor Fedyk, Anton Mikhnenko

Defence Express

Tusz nie wysechł jeszcze na najnowszej publikacji Ukraińskiego Przeglądu Obronnego, zawierającej dowody obecności najnowszych rosyjskich broni we wschodniej Ukrainie, kiedy Kreml wystawił kolejny „przegląd” rosyjskich zbrojeń rozmieszczonych na Ukrainie.

Przemysł obronny Rosji nadal pracuje w pocie czoła, dostarczając szeroką gamę uzbrojenia na terytorium Ukrainy. Niestety, Donbas, który przed wojną był jednym z najbogatszych i najbardziej uprzemysłowionych regionów Ukrainy, obecnie jest zamieniony przez Moskwę w wielki poligon doświadczalny dla nowych wzorów broni. Ukraiński Przegląd Obronny pisał już jakiś czas temu o rosyjskim sprzęcie wojskowym, rozmieszczonym w Donbasie (patrz w poprzedniej edycji tej publikacji: „Donbas stał się poligonem dla nowych rosyjskich możliwości wojskowych„). Jednak zakres urządzeń rosyjskiego sprzętu, opisanego w tym artykule, teraz staje się nieco szerszy.

W lutym 2015 r, nagrania wideo wykonane przez separatystów pod Debalcewe w dniu 14 lutego 2015 roku zostały opublikowane w internecie. Pokazują one moskiewskich rebeliantów wprowadzających dwa drony UAV, które zostały wyraźnie określone jako Granat-1 i Granat-2 (oba zostały przyjęte do wykorzystania przez Siły Zbrojne Rosji).

Granat-1 jest inwigilującym dronem, przeznaczonym do nadzoru niemal w czasie rzeczywistym sytuacji na ziemi, określonych obiektów zainteresowania, dróg, ruchów wrogiego personelu i sprzętu. Dron został oficjalnie przyjęty do służby w Siłach Zbrojnych Rosji i jest obecnie szeroko stosowany przez wojsko rosyjskie. Biuro prasowe rosyjskiego Południowego Obwodu Wojskowego poinformowało, że pierwsze dostawy dronów Granat-1 rozpoczęły się pod koniec roku 2013. Później, na początku lipca 2014 roku stwierdzono, że drony zostały wykorzystane w trakcie rosyjskich manewrów wojskowych na poligonie Totsk, Orenburg Region, dostarczając dane do kierowania samojezdnych haubic MSTA-S 152 mm. Pociski z powodzeniem trafiły w zakamuflowane symulowane obiekty stanowisk dowodzenia „wroga”, na podstawie współrzędnych dostarczonych przez Granat-1.

Granat-2 UAS, opracowany przez Izhmash – UAV Systems OAO, szeroko korzysta z doświadczeń zebranych przez firmę UAS w trakcie projektu nazywanego „Grusha”. W 2010 Izhmash – Systems UAV zakończyły prace przy projekcie R & D UAS o nazwie Navodchik-2. Granat-2 jest opisywany jako mobilny system nadzoru, wyposażony zarówno w narzędzia fotograficzne, kamery wizyjne oraz termiczne do ciągłego nadzoru 24 godziny na dobę. Systemy te dobrze radziły sobie podczas ćwiczeń jednostek artyleryjskich rosyjskiego Centralnego Okręgu Wojskowego na jesieni 2014 roku, zapewniając cel dla MLRS „Uragan” i haubic MSTA-S 152 mm.

W dniu 21 maja 2015 roku, członkowie ukraińskiego Dnipro-1, podczas wspólnej pracy z Centrum Operacji Specjalnych, zestrzelili rosyjski UAV „Forpost”  w pobliżu wsi Vodyane w Doniecku Kaliningradzkim. Forpos jest produkowany w Rosji, na Uralu, w fabryce samolotów cywilnych, na podstawie licencji Israel Aerospace Industries (ІAІ). Według raportów dostępnych od stycznia 2014 roku, co najmniej sześć egzemplarzy „Forpost” UAS, w tym stacji kontroli naziemnej, zostało zamontowane do urządzenia UAV w bazie lotniczej Jelizowo na półwyspie Kamczatka.

Forpost UAS jest wyposażony w systemy nadzoru walki w powietrzu w czasie rzeczywistym, jak również jest zdolny do nadzorowania ataków na cele naziemne.

W tym kontekście należy dodać, że ukraińscy strażnicy graniczni zestrzelili rosyjski dron Zastava (opis – patrz: UDR # 2/2015) W dniu 27 lipca 2015 roku. Samolot, którym leciał 1,5 km od Ługańska Kaliningradzkiego, został zestrzelony podczas zbierania wywiadu w sprawie lokalizacji sił ukraińskich rozmieszczonych około 25 km od najbliższego frontu graniczącego z samozwańczą Ługańską Republiką Ludową. Zastava konstrukcyjnie odpowiada modelowi Bird Eye 400 produkcji UAV, ale wyprodukowana została w Rosji w ramach umowy z IAI 2012.

Podczas operacji OSINT, InformNapalm.org znalazł zdjęcia rosyjskiego członka Vostok (Wschód), grupy bojowników pokazywały go, stojąc na tle stacji ECM R-330Zh „Zhitel”, rozmieszczonej pod Makiivką. Zaprojektowany i wyprodukowany przez Scientific Innovation Company Protek w Woroneżu (która jest sprzężona z EGO-Holding Company), system ECM R-330Zh Zhitel jest przeznaczony do wykrywania, namierzania i zagłuszania sygnałów radiowych z komórkowych stacji bazowych GSM 900/1800/1900, stacji Inmarsat i Iridium, systemów łączności satelitarnej, jak również do zagłuszania sygnałów NAVSTAR/GPS w zakresach do 20-30 km. Stacja może pracować pojedynczo lub w parach, powiązanych na zasadzie master lub slave do automatycznego P- 330KMK – Department Digital War (znany również jako Diabazol).

Wiadomo, że jedna stacja 330Zh „P” Zhitel systemu ECM została rozmieszczona od 2011 roku z drużyny ECM z Rosji południowej Okręgu Wojskowego w 18 Niezależnej brygadzie piechoty zmotoryzowanej Gwardii, z siedzibą w Khankali w Czeczenii.

W dniu 25 lipca 2015 roku, stwierdzono, że nielegalne uzbrojona grupa „Khan”, która operuje na terenie Donbasu, używa gruntowego systemu świadomości sytuacyjnej, zidentyfikowanego jako rosyjskiego PSNR-8M, co zresztą widać na licznych zdjęć i filmach, zamieszczanych przez rebeliantów w Internecie. System PSNR-8M może wykryć wiele obiektów i celów na odległość do 32,4 km, w każdych warunkach atmosferycznych i w niemal zerowej widoczności, w otoczeniu dymu i kurzu, może również przejrzeć aerosole ekranów kamuflażu. System był używany przez zwiadowcze oddziały zmotoryzowanej piechoty, brygady rosyjskich sił zbrojnych Południowego Okręgu Wojskowego w celu określenia współrzędnych nadziemnych i podziemnych celów podczas ćwiczeń wojskowych prowadzonych w Prudboi w Regionie Wołgogradzkim w lutym 2014. Ze standardowym zasilaczem, PSNR – 8M system może działać nieprzerwanie przez 12 godzin, w temperaturze nawet do – 40 stopni C.

System PSNR-8M został oficjalnie przyjęty do służby w Siłach Zbrojnych Rosji. Szczególnie w kwietniu 2015 roku, sprzęt PSNR-8M był wystawiany w jednostkach zwiadowczych brygad piechoty zmotoryzowanej, Wschodniej MD. Będąc systemem specjalnym, PSNR-8M nie jest dostępny w sprzedaży, a wytwarzany jest wyłącznie do celów wojskowych.

Wszystkie z wymienionych technologii niniejszego dokumentu nie są produkowane na Ukrainie i są przeznaczone jedynie do użytku przez armię rosyjską. Jak widać z powyższych uwag, rosyjski sprzęt wojskowy nadal jest z powodzeniem użytkowany przez rebeliantów na Ukrainie. Armia rosyjska wykorzystuje szeroki wachlarz broni i sprzętu wojskowego, aby utrzymać Donbas w stanie destabilizacji.

21

 

 

 

 

Granat-1 UAV, obsługiwany przez rebeliantów pod Debalcewe w lutym 2015 roku (po lewej) i pokazywany na wystawie Alabino w Rosji w 2013 roku.

3

4

 

 

 

 

 

Granat-2 UAV, obsługiwany przez rebeliantów pod Debalcewe w lutym 2015 roku (po lewej) i pokazywany na wystawie Alabino w Rosji w 2013 roku.

5

6

 

 

 

 

Pojazd Forpost UAS (numer 923) po zestrzeleniu pod Awdijiwką w dniu 21 maja 2015 r (z lewej) i taki sam pojazd podczas montażu w fabryce samolotów cywilnych na Uralu w Rosji w 2013 roku (po prawej).

7

System ECM R-330Zh (znany również jako Zhitel) rozmieszczony pod Makiivką w lecie 2015 roku (po lewej) i w Khankali w Czeczenii w 2011 roku (po prawej).

8

9

 

 

 

 

 

Rosyjski System oceny sytuacji na ziemi PSNR-8M, obsługiwany przez członków grupy zbrojnej Khan, działającej nielegalne na terenie Donbasu (po lewej) i na zdjęciu w reklamowej broszurze producenta (z prawej)