Rosyjski gaz trafi do Armenii w ramach wymiany z Iranem?

9 grudnia 2015, 09:10 Alert

(Prime/Piotr Stępiński)

Na chwilę obecną, Gazprom analizuje ze swoimi irańskimi kolegami kwestie związane z operacjami wymiennymi, dotyczącymi gazu ziemnego służącego do dostaw błękitnego paliwa do Armenii – poinformował dziennikarzy prezes rosyjskiej spółki Aleksiej Miller po rozmowach z wicepremierem, ministrem energetyki oraz zasobów naturalnych Gruzji Kakha Kaładze.

Odpowiadając na pytanie czy podczas rozmów ze stroną gruzińską poruszana była kwestia dostaw gazu do Armenii z Iranu, Miler odpowiedział, że ,,tak, ta kwestia była poruszana i na chwilę obecną, razem z naszymi irańskimi kolegami omawiamy kwestie związane z transakcjami wymiennymi”.

Na dzień dzisiejszy, rosyjski gaz jest dostarczany dla Erywania, poprzez tranzyt przez gruzińskie terytorium.

Podczas spotkania w Luksemburgu Miller oraz Kaładze omówili kwestie tranzytu rosyjskiego surowca przez Gruzję oraz jego komercyjnych dostaw do Armenii – poinformowała wcześniej służba prasowa Gazpromu. W 2014 r. grupa Gazprom dostarczyła Gruzji 0,3 mld m3 gazu ziemnego.

Pod koniec listopada irański minister ropy Bijan Zanganeh poinformował, że Iran jest w trakcie omawiania z Rosją szczegółów dotyczących umowy typu swap, w odniesieniu do ropy oraz gazu.