Rosyjskie bombowce prowokują nad platformą wiertniczą na Bałtyku (WIDEO)

27 października 2021, 16:56 Alert
Flaga Rosji. Fot. Wikimedia Commons
Flaga Rosji. Fot. Wikimedia Commons

Para rosyjskich bombowców frontowych Su-24 ze składu Floty Bałtyckiej wykonała wczoraj, 26 października w godzinach popołudniowych prowokacyjny przelot tuż obok platformy wiertniczej leżącej w polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej. To zdarzenie zostało potwierdzone na prośbę BiznesAlert.pl przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DO RSZ).

Przelot rosyjskich Su-24 nad platformą wiertniczą

Jak informuje kmdr. por Anna Maciejowska-Krześniak z biura prasowego DO RSZ, Siły Zbrojne odnotowały przelot dwóch bombowców frontowych Su-24 26 października około godz. 15.00. Statki powietrzne wykonywały lot w Rejonie Informacji Powietrznej Kaliningrad (FIR Kaliningrad) nie łamiąc prawa i nie stwarzając zagrożenia dla bezpieczeństwa.

Dowództwo Operacyjne podkreśla w odpowiedzi dla BiznesAlert.pl, że sama strefa powietrzna nad platformami wiertniczymi nie jest strefą zakazu lotów.

FIR Kaliningrad for.russianaviaton

FIR Kaliningrad for.russianaviation

W Internecie pojawiły się krótkie nagrania niskiego przelotu rosyjskich bombowców w okolicy platformy wiertniczej. Prawdopodobnie chodzi o platformę wydobywczą ropy naftowej B8 należącą do Lotos Petrobaltic znajdującą się na koncesji o tej samej nazwie. Grupa Lotos nie skomentowała zdarzenia informując, że nie jest właściwym adresatem przesłanych doń pytań. Spółka dodała jednak w udzielonej nam odpowiedzi, że zgłosiła fakt zaistnienia tego zdarzenia odpowiednim organom i służbom odpowiedzialnym za ochronę państwa.

Su-24 to bombowiec frontowy produkcji sowieckiej. Wykorzystywany jest do bezpośredniego wsparcia walczących wojsk. Samolot ten jest nadal powszechnie wykorzystywany w siłach powietrznych Rosji. Znajduje się również na wyposażeniu 72 bazy lotniczej Floty Bałtyckiej zlokalizowanej w Czkałowsku.

Koncesje wydobywcze i poszukiwawcze w polskiej WSE. W czerwonym kółku domniemane miejsce przelotu rosyjskich samolotów fot. Lotos

Koncesje wydobywcze i poszukiwawcze w polskiej WSE. W czerwonym kółku domniemane miejsce przelotu rosyjskich samolotów fot. Lotos

Poniżej znajduje się nagranie dostępne w sieci:

Mariusz Marszałkowski

AKTUALIZACJA: 27 październik godz. 17:50 – Komentarz Grupy Lotos

Marszałkowski: Polska uniezależnia się w energetyce, ale zwiększa zależność od… Bałtyku