Rosyjskie bombowce prowokują nad platformą wiertniczą na Bałtyku (WIDEO)

27 października 2021, 16:56 Alert

Para rosyjskich bombowców frontowych Su-24 ze składu Floty Bałtyckiej wykonała wczoraj, 26 października w godzinach popołudniowych prowokacyjny przelot tuż obok platformy wiertniczej leżącej w polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej. To zdarzenie zostało potwierdzone na prośbę BiznesAlert.pl przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DO RSZ).

Flaga Rosji. Fot. Wikimedia Commons
Flaga Rosji. Fot. Wikimedia Commons

Przelot rosyjskich Su-24 nad platformą wiertniczą

Jak informuje kmdr. por Anna Maciejowska-Krześniak z biura prasowego DO RSZ, Siły Zbrojne odnotowały przelot dwóch bombowców frontowych Su-24 26 października około godz. 15.00. Statki powietrzne wykonywały lot w Rejonie Informacji Powietrznej Kaliningrad (FIR Kaliningrad) nie łamiąc prawa i nie stwarzając zagrożenia dla bezpieczeństwa.

Dowództwo Operacyjne podkreśla w odpowiedzi dla BiznesAlert.pl, że sama strefa powietrzna nad platformami wiertniczymi nie jest strefą zakazu lotów.

FIR Kaliningrad for.russianaviaton

FIR Kaliningrad for.russianaviation

W Internecie pojawiły się krótkie nagrania niskiego przelotu rosyjskich bombowców w okolicy platformy wiertniczej. Prawdopodobnie chodzi o platformę wydobywczą ropy naftowej B8 należącą do Lotos Petrobaltic znajdującą się na koncesji o tej samej nazwie. Grupa Lotos nie skomentowała zdarzenia informując, że nie jest właściwym adresatem przesłanych doń pytań. Spółka dodała jednak w udzielonej nam odpowiedzi, że zgłosiła fakt zaistnienia tego zdarzenia odpowiednim organom i służbom odpowiedzialnym za ochronę państwa.

Su-24 to bombowiec frontowy produkcji sowieckiej. Wykorzystywany jest do bezpośredniego wsparcia walczących wojsk. Samolot ten jest nadal powszechnie wykorzystywany w siłach powietrznych Rosji. Znajduje się również na wyposażeniu 72 bazy lotniczej Floty Bałtyckiej zlokalizowanej w Czkałowsku.

Koncesje wydobywcze i poszukiwawcze w polskiej WSE. W czerwonym kółku domniemane miejsce przelotu rosyjskich samolotów fot. Lotos

Koncesje wydobywcze i poszukiwawcze w polskiej WSE. W czerwonym kółku domniemane miejsce przelotu rosyjskich samolotów fot. Lotos

Poniżej znajduje się nagranie dostępne w sieci:

Mariusz Marszałkowski

AKTUALIZACJA: 27 październik godz. 17:50 – Komentarz Grupy Lotos

Marszałkowski: Polska uniezależnia się w energetyce, ale zwiększa zależność od… Bałtyku