Rosyjskie gazociągi w Gruzji są zagrożone przez terrorystów

23 sierpnia 2016, 09:15 Alert

W Gruzji aresztowano pięć osób podejrzanych o przygotowanie ataku terrorystycznego na gazociągi na terytorium gruzińskim. Poinformowała o tym w poniedziałek (22.08) rosyjska agencja TASS powołując się informacje gruzińskich sił bezpieczeństwa. Podejrzani gromadzili broń i materiały wybuchowe przygotowując atak terrorystyczny. Atak miał zniszczyć odcinek gazociągu rosyjskiego transportującego gaz do Armenii, znajdującego się niedaleko stolicy Gruzji.

Gruzińskie siły bezpieczeństwa udaremniły zamach na ważny gazociąg prowadzący z Rosji do Armenii. Zatrzymano siedem osób – poinformowały w poniedziałek rosyjskie media.”Uniknęliśmy wielkiego niebezpieczeństwa” – powiedział premier Gruzji Giorgi Kwirikaszwili. Sabotażyści zamierzali zniszczyć gazociąg w rejonie 40 km na północ od Tbilisi. Znaleziono przy nich materiał wybuchowy i broń.Nie wiadomo na razie, kim są zatrzymani i jakie były ich motywy. Gruzja jest skłócona z Rosją, natomiast ma dobre relacje z Armenią.

W 2014 roku, Gruzja otworzyła terminal łączący system infrastruktury przesyłowej z gazociągiem przesyłającym gaz z pola gazowego Shah Deniz z Azerbejdżanu. Jest to rozwiązanie odpowiadające europejskiej dywersyfikacji dostaw gazu, uniezależniające rynek w Europie od Rosji. Dla Gruzji to element szerszego programu uniezależnienia się od Moskwy. W 2008 r. zaostrzył się konflikt związany z kwestią samozwańczej republiki Osetii Południowej, uzależnionej od Rosji. Przez region przebiega gazociąg Baku-Tbilisi-Ceyhan, drugi co do długości na świecie. W 2009 r. Gazprom rozpoczął projekt własnego gazociągu bezpośrednio przebiegającego przez Osetię do Armenii.
W zeszłym tygodniu ogień artyleryjski uszkodził trzy gazociągi we wschodniej Ukrainie w samozwańczej republice Doniecka. Na tym terenie trwają ciężkie walki od 2014 r.

Sytuacja polityczna w Gruzji jest napięta. 8 października odbędą się tam wybory parlamentarne.

Polska Agencja Prasowa/UPI/Teresa Wójcik