Będzie porozumienie z wykonawcą węglowej Ostrołęki C

17 marca 2021, 12:45 Alert
obraz_2021-03-17_122434

Rozliczenie dotychczasowych prac nad węglowym blokiem Ostrołęka C nastąpi w wyniku porozumienia z wykonawcą, które jest gotowe – powiedział w Sejmie wiceminister aktywów Artur Soboń podczas posiedzenia plenarnego w Sejmie. W marcu ruszyła rozbiórka powstałych elementów zarzuconej budowy.

Wiceminister Soboń odpowiadając w środę na pytania posłów o koszty projektu Elektrowni Ostrołęka C, podkreślił, że rozliczenie dotychczasowych prac i działań nastąpi w drodze przygotowanego już porozumienia z wykonawcą – konsorcjum GE Power i Alstom, dodając, że jest już gotowe.

Planowany blok węglowy miał od 2023 roku dostarczać energię na potrzeby rynku mocy, w ramach którego został podpisany stosowny kontrakt. W odpowiedzi na pytanie dotyczące możliwości niewywiązania się z kontraktu mocowego wiceminister Soboń podkreślił, że reguluje ono wszystkie kwestie, także związane z operatorem systemu. Nie podał jednak kwot określonych w tym dokumencie.

– Nowy właściciel Energi (PKN Orlen – przyp. red.) wraz z PGNiG zamierzają w Ostrołęce zbudować nowy blok na gaz – powiedział. Dodał, że z tego punktu widzenia kluczowe znaczenie ma umowa z operatorem przesyłowym gazu Gaz-Systemem, która została już zawarta. – Jest to umowa, która zakłada świadczenie przesyłu gazu z gazociągu GIPL (Gazociąg Polska – Litwa – przyp. red.) i to absolutnie nowa, kluczowa z punktu widzenia realizacji tego projektu informacja, która zmienia całą konstrukcję i umożliwia transformację źródła zasilania w Ostrołęce – powiedział.

Minister Soboń zapytany o finansowanie nowej inwestycji odpowiedział, że bloki gazowe będą mogły liczyć na finansowanie zewnętrzne w przeciwieństwie do węglowych.

Enea kupiła połowę udziałów w projekcie Elektrownia Ostrołęka C jesienią 2016 roku. Wiosną 2018 roku konsorcjum GE Power i Alstom wygrało przetarg na budowę bloku o mocy 1000 MW na węgiel kamienny za nieco ponad 6 mld zł. Polecenie rozpoczęcia prac budowlanych zostało wydane z końcem 2018 roku, jednak wiosną 2020 roku budowa została zawieszona. W maju 2020 roku Energa i Enea poinformowały o utworzeniu przez spółkę celową do budowy tego bloku odpisu aktualizującego wartość inwestycji w Ostrołęce na 1 mld zł. Enea podała w grudniu zeszłego roku w Sejmie, że projekt ten kosztował dotychczas 1,3 mld zł. W marcu 2021 roku ruszyła rozbiórka wybudowanych elementów.

Bartłomiej Sawicki

Ostrołęka C pod napięciem w Sejmie. Gaz ma pochodzić z kierunku litewskiego, a nie wschodniego