Rozmowy KE-Gazprom o śledztwie antymonopolowym. Ugoda czy dalsze negocjacje?

26 maja 2017, 08:00 Alert
gazprom
fot. Gazprom

29 maja odbędzie się spotkanie wiceprzewodniczącego Gazpromu Aleksandra Miedwiediewa z komisarz Unii Europejskiej ds. konkurencji Margrethe Vestager poświęcone proponowanej ugodzie w toku śledztwa antymonopolowego.

– Udaję się na spotkanie z Panią Vestager w poniedziałek (29 maja – przyp. red.) – oznajmił Miedwiediew. Komisja do 4 maja zebrała uwagi do propozycji ugody od uczestników rynku w ramach tzw. testu rynkowego. Wśród podmiotów znalazło się polskie PGNiG, które stanowczo krytykuje propozycję.

Według informacji BiznesAlert.pl urzędnicy Komisji Europejskiej mogą teoretycznie organizować kolejne testy rynkowe do skutku, to znaczy do momentu, w którym wszyscy uczestnicy rynku zostaną usatysfakcjonowani zmodyfikowanymi propozycjami Gazpromu. Wiele zależy jednak od woli Komisji, która wstępnie wyraziła zadowolenie z rosyjskiej oferty.

PGNiG chce kar i konkretnych zmian

Wśród krytyków układu KE-Gazprom w toku śledztwa antymonopolowego znaleźli się Polacy.

PGNiG zaskarży decyzję Komisji Europejskiej jeżeli ta zgodzi się na złożone przez Gazprom propozycje uregulowania śledztwa antymonopolowego – poinformował prezes spółki Piotr Woźniak. – Bez wątpienia będziemy skarżyć taką decyzję (jeżeli KE zgodzi się z propozycjami Gazpromu – przyp. red.). Nie są one dla nas satysfakcjonujące i mamy nadzieję, że podejmując decyzję Komisja weźmie nasze zdanie pod uwag. Będziemy bardzo aktywnie uczestniczyć w tym projekcie – dodał.

19 maja 2017 roku PGNiG przekazało do Komisji Europejskiej swoje stanowisko w sprawie zobowiązań zaproponowanych przez Gazprom w ramach postępowania antymonopolowego prowadzonego przez KE. Firma publikuje obszerne stanowisko w tej sprawie na swej stronie internetowej.

Można je zobaczyć tutaj. Niejawne dane handlowe zostały z dokumentu usunięte.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: PGNiG postuluje detronizację Gazpromu w Europie Środkowo-Wschodniej (ANALIZA)