Rozmowy o porozumieniu nuklearnym w cieniu Trumpa
We wtorek 10 stycznia odbędzie się spotkanie komisji zajmującej się realizacją porozumienia nuklearnego Iranu z krajami Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcami (P5+1).
W Wiedniu spotkają się międzynarodowi mediatorzy z USA, Chin, Rosji, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec oraz z Iranu. Jednym z głównych tematów rozmów ma być zapewniona w zeszłym roku ustawowo możliwość przedłużenia sankcji amerykańskich wobec Iranu. Irańczycy uznają ten ruch za naruszenie ustaleń P5+1.
Komisja została ustanowiona 14 lipca 2015 roku w ramach porozumienia nuklearnego, które umożliwiło zdjęcie z Iranu sankcji międzynarodowych wprowadzonych w obawie, że użyje on cywilnego programu jądrowego do pozyskania materiału niezbędnego do budowy własnej bomby atomowej.
W zamian za współpracę Iranu kraje zachodnie, w tym USA, miały zdjąć sankcje wobec niego. Ze względu na utrzymujące się obawy w Waszyngtonie, Amerykanie nie zdjęli wszystkich sankcji. Prezydent-elekt Donald Trump zapowiada restrykcyjne podejście do porozumienia nuklearnego. Przejmie władzę w Białym Domu 20 stycznia.
Do Iranu trafi 116 ton czystego uranu i 77 ton ciężkiej wody z Rosji w celu kompensacji eksportu do Omanu, Rosji i USA. Gwarantem niewykorzystania uranu do celów wojskowych przez Iran przez 25 lat będzie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.