Rozmowy Polska-USA w Waszyngtonie

21 maja 2018, 08:30 Alert
Rex Tillerson w Warszawie
2018.01.27 Warszawa . Minister Jacek Czaputowicz KPRM . Konferencja prasowa . Fot. Tymon Markowski / MSZ

Szef polskiego MSZ udaje się z wizytą do USA. W poniedziałek w Waszyngtonie spotka się z Sekretarzem Stanu Mikiem Pompeo. We wtorek w Nowym Jorku będzie przewodniczył debacie otwartej w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Tematem zaplanowanych na poniedziałek rozmów ministra Czaputowicza z Sekretarzem Stanu USA będą m.in. perspektywy rozwoju współpracy polsko-amerykańskiej, relacje transatlantyckie, oraz bezpieczeństwo regionalne i globalne, w tym przygotowania do tegorocznego szczytu NATO.

We wtorek szef polskiej dyplomacji uda się do Nowego Jorku, gdzie poprowadzi debatę otwartą w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na temat ochrony ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych i przedstawi stanowisko RP. Polska, która sprawuje obecnie miesięczną prezydencję w Radzie, jest inicjatorką debaty. Na marginesie debaty minister Czaputowicz odbędzie spotkania dwustronne.

Wizyta ministra Czaputowicza jest drugim wydarzeniem wysokiego szczebla podczas prezydencji Polski, po ostatniej debacie otwartej poświęconej poszanowaniu prawa międzynarodowego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Po raz kolejny prezydencję RB ONZ będziemy pełnić w drugiej połowie 2019 r.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych