Rozpoczęło się CYBERSEC 2015 – Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa

28 września 2015, 13:13 Bezpieczeństwo
Cybersec

– Operacje w cyberprzestrzeni, stanowią obecnie integralną część kryzysów i konfliktów polityczno-militarnych. Od skutecznych działań organów państwa oraz dobrej współpracy międzynarodowej zależy czy cyberprzestrzeń będzie stawać się w przyszłości  polem pogłębiających się konfliktów czy też środowiskiem bezpiecznym, służącym wszystkim, którzy z niej korzystają – napisał prezydent RP Andrzej Duda w specjalnym liście skierowanym do uczestników forum CYBERSEC2015. Odbywająca się w Krakowie konferencja ma być początkiem poważnej transatlantyckiej debaty na temat bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. CYBERSEC może stać się również istotnym elementem w dyskusji przed zbliżającym się szczytem NATO w Warszawie w 2016 r.

Zdaniem Prezydenta inicjatywa zorganizowania  właśnie w Polsce konferencji poświęconej problemom cyberbezpieczeństwa, jest niezwykle cenna. – Wierzę, że innowacyjna formuła konferencji – debaty i dyskusje w ramach czterech ścieżek tematycznych – pozwoli na wypracowanie konkretnych rekomendacji i rozwiązań, które będą służyć zarówno potrzebom państwa jak i innym podmiotom – podkreślił Andrzej Duda. Także Sorin Ducaru zastępca sekretarza generalnego NATO, specjalny gość Forum, zwrócił uwagę na aktualność problematyki forum: – Jako NATO widzimy wzrost częstotliwości i zaawansowania ataków cybernetycznych, często mają one na celu wprowadzenie chaosu, infiltrację danych, stosowane są też coraz nowsze narzędzia takich ataków. Martwi nas ich potencjał i wyrafinowanie.

Właśnie dlatego, jak podkreślił, cyberbezpieczeństwo będzie jednym z priorytetów przyszłorocznego szczytu NATO w Warszawie. – Skupiamy się na froncie koncepcyjnym. Będziemy tam rozwijać strategię które będą dotyczyć cyberwojny. Pojawi się również koncepcja silnego wsparcie międzynarodowego prawa w tym zakresie.  – mówił Ducaru w trakcie swojego wystąpienia.

Jak przypominał obecny na konferencji Maciej Jankowski, wiceszef polskiego MON mówiąc
o cyberbezpieczeństwie w kontekście militarnym nie należy zapominać o tym, że atak cybernetyczny na jednego z członków sojuszu Północnoatlantyckiego będzie traktowany tak samo jak atak konwencjonalny i spotka się ze zdecydowana rekcją wszystkich członków NATO. – My w Polsce cały czas też pracujemy i rozwijamy swoje zdolności w tym zakresie i to nie tylko te obronne – podkreślał.

Organizatorzy forum są przekonani, że CYBERSEC pozwoli zbudować platformę współpracy pomiędzy przedstawicielami rządów, organizacji międzynarodowych, organizacji pozarządowych i kluczowych

podmiotów sektora prywatnego w celu wypracowywania strategicznych decyzji wzmacniających poziom cyberbezpieczeństwa w Europie.  – Napięta geopolityczna sytuacja w Europie , aktywność ISIS, przyszłoroczny szczyt NATO a także to, że na poziomie UE coraz częściej zapadają decyzje dotyczące kwestii cyberbezpieczeństwa, utwierdza nas w przekonaniu, że zorganizowanie CYBERSEC było dobrym pomysłem. Stawiamy na merytorykę i rekomendacje. Wierzę, że po dwóch dniach obrad będziemy gotowi odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących przyszłości debaty
o cyberbezpieczeństwie – powiedziała dyrektor programowa Forum Joanna Świątkowska z Instytutu Kościuszki.

Forum zakończy się we wtorek popołudniu. W trakcie dwóch dni debat, ponad 130 prelegentów z 20 krajów Europy i USA będzie dyskutować o tym jak powinna wyglądać współczesna polityka cyberbezpieczeństwa. Tematyka forum został podzielona na cztery ścieżki, w których będą odbywać się panele i dyskusje. To PAŃSTWO, WOJSKO, BIZNES i PRZYSZŁOŚĆ. W każdym z tych tematów na zakończenie forum zostaną przyjęte rekomendacje, które staną się punktem wyjścia do przyszłorocznej konferencji CYBERSEC 2016.

***

Prelegenci CYBERSEC to najważniejsi przedstawiciele instytucji publicznych, organizacji międzynarodowych, NGO oraz przedstawicieli sektora biznesu. Znajdują się wśród nich firmy dostarczające bezpiecznych rozwiązań, w tym: Microsoft, Cisco, Exatel, Polska Grupa Zbrojeniowa, FireEye, Fidelis Cybersecurity, Fortinet, Enea, KGHM, BGK, PERN „Przyjaźń” S.A., PZU, PKO BP, BalaBit – dla których bezpieczeństwo cybernetyczne infrastruktury krytycznej oraz klientów jest najwyższym priorytetem. Partnerzy merytoryczni CYBERSEC: EY i Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wśród patronów honorowych m.in.: Minister Obrony Narodowej, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Minister Spraw Zagranicznych, Minister Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwo Skarbu Państwa, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.