Rozpoczęto usuwanie kopuły ochronnej w Fukushimie

30 lipca 2015, 07:15 Alert

(Word Nuclear News/Patrycja Rapacka)

Inspektorzy MAEA w Fukushimie. Fot. MAEA
Inspektorzy MAEA w Fukushimie. Fot. MAEA

Japońska firma Tokyo Electric Power Company (Tepco) poinformowała, że pod koniec lipca 2015 roku rozpoczęto operację usunięcia tymczasowej pokrywy ochraniającej, która do tej pory była zainstalowana nad uszkodzonym budynkiem reaktora bloku nr 1 w japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima Daichii. Pracę nad demontażem pokrywy rozpoczęto we wtorek (28 lipca) i mają być realizowane przez następne 12 miesięcy.

Według udzielonych informacji, pokrywa ochraniająca zainstalowana po awarii elektrowni składa się z sześciu paneli dachowych. Każdy element kopuły posiada szerokość w wymiarze 7 metrów oraz wysokość stanowiącą około 42 metrów. Cała infrastruktura składająca się na kopułę ochronną została zainstalowana w październiku 2011 roku w celu zapobieżenia rozprzestrzeniania się materiałów radioaktywnych, które wydostawały się z obiektu po katastrofie z marca tego samego roku. Usunięcie pokrywy jest niezbędne do zutylizowania materiałów radioaktywnych, które do tej pory znajdują się w reaktorze.

Przygotowania do tej – wbrew pozorom – trudnej operacji zostały rozpoczęte w październiku 2014 roku. W ciągu kilku miesięcy wykonano kilka otworów w pokrywie w celu rozpylenia odpowiednich środków i zwalczenia pyłu radioaktywnego. Jak poinformowano, do tej pory usunięto dopiero jeden z paneli ochraniających, aby sprawdzić skuteczność tłumienia radioaktywnego pyłu.

Usunięcie kopuły ochronnej było odraczane ze względu na problemy ze specjalistycznym dźwigiem do operacji usuwania instalacji ochronnych oraz ze względu na problem z urządzeniem, które kontroluje obieg powietrza pod pokrywą.