Ministerstwo Aktywów Państwowych chce uporządkować zakupy zapasów surowców

23 marca 2020, 14:30 Alert

Ministerstwo Aktywów Państwowych skierowało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia określającego wykaz surowców i produktów naftowych, uwzględnianych do ustalania ilości zapasów interwencyjnych. Rozporządzenie ma dostosować polskie prawo do unijnego i jest odpowiedzią na zmiany rynku. – Oczekiwanym efektem wydania rozporządzenia będzie zapewnienie skuteczności regulacji – czytamy w Ocenie Skutków Regulacji.

Wykaz surowców i produktów naftowych

Projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego wykazu surowców oraz produktów naftowych objętych systemem zapasów interwencyjnych i paliw stanowiących podstawę do wyliczenia opłaty zapasowej to akt wykonawczy do ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego. Rozporządzenie określa wykaz uwzględniany podczas ustalania ilości zapasów interwencyjnych – obowiązkowych i agencyjnych.

Zmiany dotyczą połączenia dotychczasowych dwóch grup produktów naftowych – oleju napędowego i lekkich olejów opałowych oraz pozostałych olejów napędowych – w jedną grupę produktów o nazwie oleje napędowe, w tym lekkie oleje opałowe.

Projekt zakłada też uwzględnianie trzech owych kategorii w wykazie kodów CN produktów: półproduktów rafineryjnych, gazu LPG oraz oleju opałowego ciężkiego, wraz z odpowiednimi kodami CN. Zmiany parametrów surowcowych oraz technologicznych procesów produkcji paliw skutkują koniecznością dodania do wykazu kodów produktów oznaczonych następującymi kodami:

  • CN 2707 50 00 półprodukty rafineryjne,
  • CN 2901 10 00 gaz LPG,
  • CN 2707 99 99 olej opałowy ciężki.

Wydanie nowego rozporządzenia wynika m.in. z konieczności dostosowania wykazu surowców oraz produktów naftowych objętych systemem zapasów interwencyjnych do zmian wprowadzonych w Nomenklaturze Scalonej, Rozporządzeniem Wykonawczym Komisji (UE) 2019/1776. Zmiana ta dotyczy dopuszczalnej zawartości siarki w olejach. – Wydanie nowego rozporządzenia zapewni utrzymanie dotychczasowego porządku prawnego w zakresie tworzenia i utrzymywania zapasów interwencyjnych ropy naftowej oraz paliw. Zapewni również wpływy z opłaty zapasowej na konto Funduszu Zapasów Interwencyjnych – czytamy w komunikacie.

Ponadto, wykaz surowców oraz produktów naftowych objętych systemem zapasów interwencyjnych został dostosowany do zmian wprowadzonych w Nomenklaturze Scalonej. Uwzględnione zostało nazewnictwo do zmian w definicjach paliw oraz zostały dodane nowe produkty produkowane w związku ze zmianą parametrów surowcowych oraz technologicznych procesów produkcji paliw oraz zmiany paliw przywożonych do Polski.

Porządek musi być

Oczekiwanym efektem wydania rozporządzenia będzie zapewnienie skuteczności regulacji do sprawnego funkcjonowania systemu zapasów interwencyjnych ropy naftowej i paliw oraz zapewnienie wpływów z opłaty zapasowej na konto Funduszu Zapasów Interwencyjnych – czytamy w Ocenie Skutków Regulacji. Środki te służą potem m.in. do zakupu ropy na zapas. Z OSR wynika także, że konieczne jest też dostosowanie polskich regulacji do nowej definicji paliw ciekłych, zawartej w nowelizacji ustawy o zapasach z lipca 2019 roku, która wprowadza nowe brzmienie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1099/2008.

Bartłomiej Sawicki

UOKiK potwierdził jakość paliw na stacjach Lotos