Rozwój energetyki gazowej w Polsce. Targi EXPO-GAS 2017 (RELACJA)

5 maja 2017, 16:30 Energetyka

Izba Gospodarcza Gazownictwa wspólnie z Targami Kielce cyklicznie, co 2 lata organizuje Targi EXPO-GAS, które, są najważniejszą i największą imprezę targową dla sektora gazowniczego w Polsce.

IX Targi EXPO-GAS

26 i 27 kwietnia 2017 r. odbyły się w Kielcach Targi Techniki Gazowniczej EXPO-GAS. Na ponad 2.500 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej wystawiło się 114 firm branżowych, nie tylko z Polski, ale także Czech, Francji, Chin, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Białorusi i Ukrainy. Ekspozycję odwiedziło niemal 3.500 zwiedzających.  Podczas takich wydarzeń można się naocznie przekonać o potencjale innowacyjności drzemiącym w polskich i zagranicznych firmach i o efektach wdrażania innowacji w życie. To również  wyjątkowa okazja do nawiązania dobrych relacji biznesowych i handlowych.

Targi otworzyła Pani Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek wraz z Prezesami Zarządów Targów Kielce – Andrzejem Mochoniem i Izby Gospodarczej Gazownictwa – Łukaszem Kroplewskim.

Podczas pierwszego dnia IX Targów EXPO-GAS 2017 w centrum Kongresowym Targów Kielce, odbyła się Konferencja pod hasłem „Gaz ziemny, jako wsparcie dla bezpieczeństwa rynku energii i ochrony środowiska”. Wzięło w niej udział ok. 140 zainteresowanych.

Konferencję otworzył Prezes Zarządu Izby Gospodarczej Gazownictwa zwracając uwagę na bardzo ważną rolę tych spotkań w konsolidowaniu branży gazowniczej, a także poznawaniu najnowszych rozwiązań technologicznych oraz zawieraniu relacji biznesowych. Następnie Dyrektor Generalny Ministerstwa Energii – Ernest Chołuj wygłosił referat na temat gazu ziemnego w założeniach do PEP do 2050 roku.

Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego dla naszego kraju to wspólne zadanie firm z branży gazowniczej. Realizacja codziennych działań związanych z wydobyciem, dystrybucją, magazynowaniem powodują, że u odbiorców rośnie poczucie stabilności dostaw błękitnego paliwa. Bezpieczeństwo polegające na pewności dostaw gazu ważne jest jednak nie tylko tu i teraz, ale również w przyszłości i to na długie lata. Dlatego tak istotne jest dążenie do jego zagwarantowania w wielu obszarach i w długofalowej perspektywie.

Wybitna kadra naukowców i praktyków z branży dyskutowała na ważne dla wspólnego sektora tematy. Omawiano aktualne problemy i ich rozwiązania, a także przyszłość rynku energii i ochrony środowiska. Na uwagę zasługuje podjęty temat roli innowacyjnej kogeneracji, która może stać się stabilizatorem bezpieczeństwa energetycznego. Wzrost udziału gazu ziemnego, jako paliwa dla elektrowni cieplnych i elektrociepłowni to stopniowa redukcja emisji gazów i spełnienie w znaczącym stopniu zobowiązań klimatycznych naszego kraju. Jest to szansa i możliwość zbudowania gazowej energetyki w Polsce.

Dużo miejsca poświęcono na dyskusję o kierunkach rozwoju rynku CNG i LNG w Polsce. Rynku LNG, jako ekologicznego źródła energii oraz CNG jako skutecznego elementu walki ze smogiem.

Drugiego dnia Targów z okazji jubileuszu X-lecia Komitetu Standardu Technicznego Izby Gospodarczej Gazownictwa odbyły się Warsztaty Techniczne z zakresu standaryzacji technicznej. Warsztaty zgromadziły liczną grupę zainteresowanych. Przedstawiono 10 letnią działalność KST.

Zaprezentowano znowelizowane standardy techniczne, niezbędne dla operatorów systemów przesyłowych i dystrybucyjnych i bardzo przydatnych dla firm zajmujących się budową i eksploatacją stacji gazowych i zespołów gazowych na przyłączu. Omówiono także standardy z zakresu kontroli połączeń zgrzewanych doczołowo i elektrooporowo przy budowie gazociągów z polietylenu. Zaprezentowano wytyczne techniczne, przeznaczonych do stosowania przez inwestorów, zarządców, właścicieli oraz użytkowników odpowiedzialnych za kontrolę instalacji gazowych w budynkach.

Przedstawiono również prezentacje szkoleń e-learningowych na przykładzie wybranych zagadnień z omówionych wcześniej standardów.

Warsztaty standaryzacji technicznej miały na celu stworzenie jednolitego i szczegółowego zestawu wymagań dla branży dotyczących działalności technicznej. Standaryzacja ma zapewnić optymalny poziom bezpieczeństwa firm operujących w branży gazowniczej przy stosowaniu adekwatnego do tej działalności poziomu techniki.

Targi EXPO-GAS oraz Konferencję i Warsztaty zwieńczyła uroczysta Gala. Tradycyjnie najlepsze produkty i wystawcy zostali uhonorowani Nagrodami i Wyróżnieniami Targów. Osoby szczególnie zasłużone dla branży otrzymały Odznaczenia Państwowe i Odznaki Honorowe IGG. Zostały również wręczone dyplomy ukończenia studiów MBA organizowanych przy IGG.

Dziękując wszystkim uczestnikom EXPO-GAS mamy nadzieję na kolejne edycje targów i konferencji.

Izba Gospodarcza Gazownictwa