Rozwój OZE może poprawić bezpieczeństwo Polski

4 lipca 2016, 11:30 Energetyka
energetyka wiatrak oze solar słoneczna

Inwestycje w energetykę rozproszoną są konieczne, aby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski – przekonuje ekspert Venture Investors. Niewielkie elektrownie, rozwój OZE i energetyki prosumenckiej zmniejszą ryzyko blackoutu. Przyszłością może się okazać trigeneracja, czyli instalacja wytwarzająca równocześnie prąd, ciepło oraz chłód.

– Energetyka rozproszona zapewnia bezpieczeństwo energetyczne w większym stopniu niż energetyka scentralizowana. Awaria jednego dużego bloku jest bardziej prawdopodobna niż awaria setki małych. Energetyka rozproszona, nie tylko odnawialna, lecz zawodowa, kogeneracja rozproszona – to w tym widzę przyszłość polskiej energetyki – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Jacek Babczyński, partner w Venture Investors.

Rozwiązaniem, które zapobiega załamaniu się dostaw energii elektrycznej w upalne dni, może być trigeneracja, czyli proces podczas którego jednocześnie wytwarzana jest energia elektryczna, ciepło i chłód. Takie rozwiązania stosowane są już m.in. w Stanach Zjednoczonych, Japonii czy na południu Europy. W Polsce, zdaniem eksperta z Venture Investors trigeneracja również jest realna, jednak tylko w konkretnych projektach.

 

– To jest możliwe, jeśli mamy nadmiar ciepła i odbiorcę, który potrzebuje chłodu, np. duże serwerownie czy zakłady chłodnicze. W przypadku budowy serwerowni, np. w pobliżu elektrociepłowni, gdzie ciepło może być zamienione na chłód, taki projekt może być rozpatrywany jako opłacalny – ocenia Babczyński.

Istotne są również wskaźniki efektywności. Średnia sprawność produkcji prądu w Polsce wynosi ok. 40 proc., w przypadku kogeneracji (jednoczesnej produkcji energii i ciepła) to już 90 proc., podobnie jak w trigeneracji.
Większe bezpieczeństwo energetyczne Polski mogłaby też zapewnić elektrownia atomowa. Obecnie jednak Polska nie dysponuje takimi regulacjami, które umożliwiłyby działanie takiej energetyki.

– Koszty ubezpieczenia i bezpieczeństwa elektrowni atomowej mogą być zrealizowane tylko przez państwo. Jeśli będzie decyzja na szczeblu rządowym o budowie takiej elektrowni, wtedy rozpoczną się prace nad stworzeniem prawa atomowego. Na obecnych regulacjach nie jest możliwe zbudowanie elektrowni atomowej – podkreśla ekspert.

Jak przekonuje Babczyński, takie przepisy mogłyby powstać w miarę szybko, wszystko zależy wyłącznie od starań strony rządowej. Są one konieczne, by wyznaczyć ramy, w jakich mogliby działać potencjalni inwestorzy.

– Prawo atomowe jest niezbędne do realizacji inwestycji. Trzeba ustalić zasady realizacji, a te mogą zapaść tylko na szczeblu rządowym ze względu na charakter inwestycji – wskazuje Jacek Babczyński.

(Newseria.pl)