RPA wznowi poszukiwania gazu ziemnego z łupków

9 marca 2016, 10:45 Alert

(Reuters/Piotr Stępiński/Bartłomiej Sawicki)

W ciągu najbliższych 12 miesięcy RPA zamierza wznowić poszukiwania gazu ziemnego z łupków na półpustynnym obszarze Karoo. Prace wstrzymano w 2011 roku, kiedy ekolodzy oraz miejscowa ludność wyraziły swoje zaniepokojenie pracami poszukiwawczymi. Do prac planuje wrócić m.in. naftowy gigant, brytyjsko – holenderski Shell.

Południowoafrykańska Agencja Naftowa, poinformowała, że kolejne koncerny obok Shella interesują się złożami gazu łupkowego w tym kraju. Swoje ofert przesłała m.in. Falcon Oil & Gas, Bundu Oil & Gas, oraz ponownie Shell. Do końca maja agencja ma przedstawić swoje zalecenia dotyczące warunków prowadzenia prac. Wówczas także zdecyduje o przyznaniu koncesji.

W marcu ubiegłego roku Shell zrezygnował z prac w RPA, tłumacząc decyzję niskimi cenami ropy. Koncern spotkał się jednak z dużą niechęcią lokalnej społeczności, która była zaniepokojona prowadzeniem prac przy zastosowaniu technologii szczelinowania hydraulicznego.

Złoża gazu łupkowego w RPA szacowane są na 11 bln m3 gazu. Największe złoża gazu znajdują się w centralnej i południowej części kraju, w pół pustynnym regionie Karoo. Złoża te wystarczą mogłyby wystarczyć na 400 lat konsumpcji kraju. Zdaniem koncernu Shell prace za gazem ziemnym z łupków, mogą wygenerować 700 tys. nowych miejsc pracy. Eksploatacja gazu ziemnego z łupków pozwoliła by także na zmianę systemu energetycznego w RPA, który w dużym stopniu oparty jest na węglu. Powstaje z niego ponad 90 proc. prądu zużywanego przez gospodarkę tego kraju. W zeszłym roku RPA poinformowała o planach wybudowania 6-8 reaktorów atomowych, które miałyby na celu ograniczenie zależności od węgla.