Rumuni odkupili Neptuna od Amerykanów

5 maja 2022, 07:15 Alert

Rumuńska państwowa spółka energetyczna Romgas odkupiła od amerykańskiego koncernu ExxonMobil prawo do eksploatacji złoża gazu Neptun położonego na Morzu Czarnym. Umowa została podpisana trzeciego maja w Bukareszcie. 

ExxonMobil zdecydował się wycofać z inwestycji ze względu na zmianę systemu podatkowego w Rumunii, który uderzył m.in. w koncerny energetyczne. Dotychczas Amerykanie posiadali 50 procent udziałów w projekcie. Pozostałe 50 procent należy do rumuńskiej filii austriackiego OMV. Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami, koszt nabycia udziałów ExxonMobil wyniósł 1,06 mld dolarów.

Zgodnie z planami rządu rumuńskiego, komercyjne wydobycie gazu ze złoża Neptun ma się rozpocząć w 2026 roku. Blok Neptuna o powierzchni 7,5 tys. km kwadratowych jest uważany za perspektywiczny. Zgodnie z szacunkami, na głębokości od 100 do 1700 metrów pod dnem Morza znajduje się od 42 do nawet 85 mld m sześc. wydobywalnego gazu.

W latach 2008-2016 wykonano osiem otworów poszukiwawczych, które dawały stały przepływ gazu ze złoża. Swego czasu nabyciem udziałów w złożu Naptun było zainteresowane PGNiG, jednak ostatecznie nie zdecydowało się finalizować transakcji.

Agepres/Mariusz Marszałkowski

Rumunia: PGNiG wycofał się z wyścigu o złoże Neptun na Morzu Czarnym