Ukraina traci Rumunię. Bałkany stają się coraz bardziej zależne od Turkish Stream

7 kwietnia 2021, 18:00 Alert

Dostawy rosyjskiego gazu ziemnego do Rumunii od pierwszego kwietnia 2021 roku są realizowane przez Turkish Stream bez korzystania z ukraińskiego systemu przesyłowego. Taką informację przekazał prezes ukraińskiego operatora gazociągów przesyłowych OUGTS Siergiej Makogon.

Uroczystość uruchomienia Turkish Stream fot. Kremlin.ru
Uroczystość uruchomienia Turkish Stream fot. Kremlin.ru

Obecnie w kierunku południowym przez Ukrainę tranzyt odbywa się tylko dla konsumentów z Mołdawii. Makogon przypomniał również, że tranzyt rosyjskiego gazu do Turcji, Grecji i Bułgarii ukraińskim systemem przesyłu gazu został wstrzymany po uruchomieniu gazociągu Turkish Stream.

Według niego, jeśli prace nad przedłużeniem gazociągu przez Bułgarię i Serbię zostaną zakończone, Gazprom przerzuci tranzyt na Węgry gazociągiem Turkish Stream, a Ukraina straci kolejne 10-12 mld m sześc. m tranzytu gazu rocznie. Dodał on, że liczby te pokazują więc jak bardzo ważnym jest nie dopuszczenie do importu gazu poprzez Nord Stream 2.

Tranzyt gazu ziemnego ukraińskim systemem przesyłu gazu w 2020 roku wyniósł 55,8 mld m sześc. m, czyli o 37,7 procent mniej niż w 2019 roku (89,6 mld m sześc.).

Turkish Stream ma przepustowość 15,75 mld m sześc., przeznaczoną głównie jednak na rynek turecki. Docelowo ma on przesyłać 31,5 miliarda metrów sześciennych rosyjskiego gazu ziemnego rocznie do zachodnich prowincji Turcji, z czego połowa tego wolumenu będzie dalej eksportowana na Bałkany i do Europy Środkowej, w tym do Bułgarii, Serbii i Węgier. Został on oddany do eksploatacji w styczniu 2020 roku. Turcja, Bułgaria, Grecja, Macedonia i Rumunia jako pierwsze otrzymały gaz tą drogą. Serbia odbiera go poprzez nowy szlak od początku 2021 roku.

Warto przypomnieć, że pierwszego stycznia 2020 roku wygasła umowa tranzytowa zawarta w 2009 roku między Naftohazem Ukrainy a Gazpromem. 30 grudnia 2019 roku został podpisany nowy dokument dotyczący przesyłu gazu przez Ukrainę do Europy. Kontrakt przewidywał tranzyt co najmniej 65 mld m sześc. m rosyjskiego gazu w 2020 roku i 40 mld m sześc. w latach 2021-2024.

Interfax/epravda.com.ua/Bartłomiej Sawicki

Sawicki: Jak Rosja i Bałkany okiwały Komisję Europejską budując Turkish Stream