PGNiG może zawalczyć z Rosjanami o złoże gazu w Rumunii

8 stycznia 2020, 06:00 Alert

Amerykański koncern energetyczny ExxonMobil negocjuje sprzedaż 50 procent udziałów w największym podmorskim projekcie gazowym w rumuńskiej części Morza Czarnego o nazwie Neptun Deep. Polski PGNiG może być zainteresowany przejęciem jego udziałów. Bardziej zaawansowane mają być jednak rozmowy z rosyjskim Łukoilem – podają rumuńskie media.

Platforma wiertnicza na Morzu Północnym

Jednym z potencjalnych nabywców pakietu akcji Neptun Deep jest rosyjski koncern Łukoil, ale rumuńscy urzędnicy obawiają się, że taka umowa zagroziłaby krajowym planom niezależności energetycznej. Rumuński minister gospodarki Virgil Popescu ostrzegł ExxonMobil, że ten powinien przestrzegać rumuńskiego prawa, które stanowi, że rząd musi zatwierdzić sprzedaż koncesji. Wyraził także nadzieje, że Romgaz, państwowa spółka energetyczna, stanie się częścią przyszłego konsorcjum, które będzie zarządzać omawianą koncesją. – Operacje na Morzu Czarnym są kwestią bezpieczeństwa narodowego i zalecam, aby nikt nie próbował tego kwestionować – dodał.

Premier Ludovic Orban podkreślił w wypowiedzi z 6 stycznia, że jego rząd chciałby, aby inwestor, który zastąpi Exxon w projekcie Neptun Deep, pochodził z krajów partnerskich Rumunii w Unii Europejskiej i NATO. – Oczywiście nie możemy zdecydować za Exxon, komu sprzeda swoje udziały – dodał.

Portal Romania-Insider.com podaje, że polski koncern PGNiG jest zainteresowany przejęciem udziałów ExxonMobil w projekcie Neptun Deep. Rumuński państwowy koncern gazowy Romgaz mógłby dołączyć do konsorcjum. Jednak według nieoficjalnych informacji portalu negocjacje z Łukoilem są bardziej zaawansowane.

ExxonMobil mógłby ominąć rząd rumuński, sprzedając swoją zagraniczną firmę zarejestrowaną na Bahamach (ExxonMobil Exploration and Production Romania Limited Nassau), a nie filię rumuńską, która jest właścicielem koncesji. Wówczas rumuński rząd nie miałby nic do powiedzenia w sprawie tej transakcji. Z kolei Rumunia może zakwestionować transakcję przed międzynarodowymi sądami, ale w ten sposób jeszcze bardziej opóźni realizację projektu.

Amerykański ExxonMobil i spółka naftowa OMV Petrom (należąca do austriackiego OMV) posiadają po 50 procent udziałów w morskim obwodzie gazu Neptun Deep. ExxonMobil kupił je w 2008 roku. Obie spółki zainwestowały blisko półtora miliarda dolarów. Rezerwy gazu złoża Neptun Deep są szacowane na 42 do 84 miliardów m sześc. Dane pochodzą z 2012 roku. Exxon i OMV Petrom nie podjęły dotąd decyzji o rozpoczęciu wydobycia komercyjnego.

Romania-insider.com/Bartłomiej Sawicki

Wójcik: Jak Rosja kasuje konkurencję – przykład Bułgarii