Rusza CYBERSEC 2015. „Tempo cyberataków stało się niemal niemożliwe do powstrzymania”

28 września 2015, 07:38 Bezpieczeństwo

Rekomendacje, które mogą zmienić przyszłość bezpieczeństwa nie tylko Polski, ale i całej Europy. Dwa dni intensywnych debat, 130 prelegentów z 20 krajów Europy oraz z USA. Ludzie, którzy decydują o kształtowaniu polityki cyberbezpieczeństwa rządów i największych światowych firm.
W Krakowie rozpoczyna się Forum CYBERSEC 2015 – największa w Europie konferencja poświęcona problemom bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. CYBERSEC może stać się istotnym elementem w dyskusji przed szczytem NATO w Warszawie w 2016 r.

Eksperci są zgodni, czasy w których zagadnienia bezpieczeństwa teleinformatycznego nie były traktowane poważnie oraz gdy uważano je za domenę grupy informatycznych geeków, odeszły już do historii. Teraz stały się już oficjalnie elementem obronności państw, z których coraz więcej, w tym Polska, stara się zbudować swoją strategię cyberbezpieczeństwa.

W miarę jak wzrosła zależność od technologii, tempo cyberataków stało się niemal niemożliwe do powstrzymania, z coraz bardziej zawiłymi technikami ataków, wzrastającymi szkodami i złożonością czynników motywacyjnych. W rezultacie wzmocnienie cyberbezpieczeństwa stało się priorytetem dla zarządów firm oraz rządów na całym świecie. – podkreśla Paul Nicholas – dyrektor odpowiedzialny za cyberbespoeczeństwo w siedzibie głównej Microsoft, który będzie jednym z prelegentów CYBERSEC.

Musimy być́ świadomi zagrożeń i musimy odpowiedzialnie przygotowywać́ się̨ do odpierania nieproszonych gości. Często jednak sama obrona jest niewystarczająca. Trzeba mieć́ zdolności zarówno obronne, jak i ofensywne.

W tej chwili obszar cyber można nazwać Dzikim Zachodem, gdzie różni bohaterowie robią, co chcą, bez kontroli i międzynarodowych norm. – przekonuje Jarno Limnéll – profesor cyberbezpieczeństwa, Uniwersytetu Aalto, również jeden z prelegentów forum i dodaje – Państwo potrzebuje ofensywnych zdolności  z trzech powodów. Po pierwsze, jeśli chce być wiarygodnym aktorem w obszarze  polityki bezpieczeństwa i obrony oraz na współczesnych polach walki, musi mieć szerokie możliwość działania w środowisku cybernetycznym, także w ofensywnym wymiarze. Po drugie, zdolności ofensywne zwiększają potencjał odstraszania. Ich posiadanie i demonstrowanie chroni przed użyciem cyberbroni przeciwko danemu państwu. Odstraszanie to absolutna podstawa.

Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa organizowane jest przez Instytut Kościuszki we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa, Kraków Convention Bureau i Fundacją Bezpieczna Cyberprzestrzeń. Inicjatywa polskiego think-tanku powstała z myślą o stworzeniu platformy współpracy pomiędzy przedstawicielami rządów, organizacji międzynarodowych, organizacji pozarządowych i kluczowych podmiotów sektora prywatnego w celu wypracowywania strategicznych decyzji wzmacniających poziom cyberbezpieczeństwa w Europie.

***

Podczas dwóch dni intensywnych debat, CYBERSEC zgromadzi najważniejszych przedstawicieli instytucji publicznych, organizacji międzynarodowych, NGO oraz przedstawicieli sektora biznesu. Znajdą się wśród nich firmy dostarczające bezpiecznych rozwiązań, w tym: Microsoft, Cisco, Exatel, Polska Grupa Zbrojeniowa, FireEye, Fidelis Cybersecurity, Fortinet, Enea, KGHM, BGK, PERN „Przyjaźń” S.A., PZU, PKO BP, BalaBit – dla których bezpieczeństwo cybernetyczne infrastruktury krytycznej oraz klientów jest najwyższym priorytetem. Partnerzy merytoryczni CYBERSEC: EY i Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wśród patronów honorowych m.in.: Minister Obrony Narodowej, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Minister Spraw Zagranicznych, Minister Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwo Skarbu Państwa, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją wydarzenia: http://bit.ly/1IXgz94

Więcej szczegółów znajdą Państwo na: http://cybersecforum.eu/pl/