Rusza CYBERSEC 2017. „Do cyberataku wystarczy wyszkolony człowiek i komputer”

9 października 2017, 10:38 Cyberprzestrzeń

Ruszyło Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC 2017 zorganizowane przez Instytut Kościuszki. Obrady otworzyła premier Beata Szydło.

Cyberbezpieczeństwo to priorytet

– Cyberbezpieczeństwo to wyzwanie ekonomiczne i priorytet bezpieczeństwa ekonomicznego – powiedziała prezes Instytutu Kościuszki Izabela Albrycht. – Wymaga przywództwa politycznego i odpowiedzialności, a także podejścia opartego na wartościach – dodała.

– Poważna debata na temat cyberbezpieczeństwa powinna być jednym z priorytetów współczesnych państw oraz społeczeństw i to nie tylko na poziomie politycznym, ale także gospodarczym. Cieszymy się, że już po raz trzeci udało nam się zaprosić do Krakowa wszystkich tych, którzy w tej debacie powinni zabrać głos. CYBERSEC stało się wydarzeniem znanym i docenianym, co nas jako organizatorów na pewno cieszy. Najważniejsze jest jednak to, że co roku tu w Krakowie w trakcie tej konferencji udaje się wypracować praktyczne rekomendacje, które są podstawą wielu rozwiązań podnoszących poziom bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni – podkreśliła Izabela Albrycht.

– Te tematy nie tylko wpisują się w wyzwania współczesnego świata, ale stają się priorytetami działań wszystkich rządów – podkreśliła Premier RP Beata Szydło. Oceniła, że to ważne zagadnienie dla obywateli, państwa i gospodarki. – Jestem tu z państwem ponieważ uważam, że sprawy te są najważniejszymi wyzwaniami.

Polska krok przed partnerami z UE

– Zaczynamy wdrażać rozwiązania, które mają uczynić świat bezpieczniejszy. Czy to jest możliwe? Zapewne uczestnicy CYBERSEC 2017 to ocenią – mówiła w Krakowie premier Polski. Jej zdaniem obywatele potrzebują poczucia bezpieczeństwa. Rewolucja cyfryzacji tworzy zaś nowe zagrożenia. Z jednej strony usprawnia funkcjonowanie, ale z drugiej strony wystawia na nowe rodzaje ataków. – Z rozwojem cyberprzestrzeni idzie wzrost zagrożenia cyberprzestępczością – powiedziała premier. W tym kontekście mówiła o wojnie informacyjnej, atakach hakerskich, uderzeniach na systemu giełdowe. – Dziś nie trzeba do prowadzenia wojny ani ataków na dany kraj czołgów. Dziś wystarczy dobrze wyszkolony człowiek i komputer.

– Coraz więcej przywódców politycznych dostrzega problem cyberbezpieczeństwa jako priorytetowy. Nasz rząd kładzie szczególny nacisk na to, aby Polacy czuli się w swoim kraju bezpieczni. Cyberprzestrzeń jest najbardziej dynamicznie rozwijającą się dziedziną życia. Wraz z jej rozwojem mamy do czynienia z cyberterroryzmem i cyberprzestępczością. Dzisiaj nie potrzeba czołgów, czy rakiet do tego, aby zaatakować państwo, dlatego musimy być gotowi aby stawić czoła także takiemu zagrożeniu. Ważne abyśmy byli krok do przodu i aby nasze bezpieczeństwo było jeszcze większe – podkreślała premier Szydło. Jak dodała, już niedługo w Kancelarii Premiera powstanie specjalny departament którego zadaniem będzie monitorowanie zagrożeń płynących z cyberprzestrzeni, na jego czele stanie minister Paweł Szefernaker – Punktem wyjścia dla naszego rządu w zakresie cyberbezpieczeństwa były raporty NIK, które przedstawiały niesatysfakcjonujący stan bezpieczeństwa. Mówiąc o cyberbezpieczeństwie, cyberprzestrzeni musimy ciągle się uczyć i rozwijać, aby sprostać temu wzywaniu i jako polski rząd nieustannie to robimy – mówiła Beata Szydło. Jak zapewniła – Nowe rozwiązania będą tworzone w oparciu o polskie kadry, które są uznawane za jedne z najlepszych na świecie.

– Ta dziedzina wymaga synergii wielu podmiotów: instytucji, podmiotów gospodarczych, ale i samych obywateli – oceniła Beata Szydło. Przekonywała, że strategia gospodarcza podjęta przez rząd przynosi efekty, w tym wzmocnienie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Mówiła o przygotowaniach do regulacji sektora cyberprzestrzeni przez rozwiązania, których przygotowaniem zajmuje się specjalny zespół rządowy na czele minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej. – Udało nam się wprowadzić ten temat pod obrady przywódców państw Unii Europejskiej – powiedziała premier. Przypomniała o pierwszym szczycie cyfrowym w Tallinie. – To był skutek inicjatywy minister Streżyńskiej wystosowanej do państw Unii – dodała.

– Polska jest o krok dalej przed partnerami. To pokazuje potencjał Polski, jaka jest możliwość projektów, o których będą państwo rozmawiać podczas CYBERSEC 2017. Cieszę się z obecności wielu prelegentów z zagranicy – powiedziała premier RP.

Triada ministerstw

W kwietniu Rada Ministrów przyjęła ramy polityki w cyberprzestrzeni na rzecz zwiększenia odporności systemów teleinformatycznych i infrastruktury krytycznej na ryzyko wynikające z zagrożeń w tym wymiarze. Proponowane kierunki strategiczne mają zwiększyć skuteczność organów ścigania w zwalczaniu cyberprzestępstw i cyberterroryzmu. To priorytet trzech ministerstw: obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji, a także cyfryzacji.

– Chcąc być nowoczesnym premierem, również i ja muszę mieć zaplecze eksperckie w Kancelarii, które pozwoli nie tylko koordynować prace rządu, ale być na bieżąco w zmieniającym się otoczeniu informacji. Podjęłam decyzję o powołaniu departamentu, komórki, która powstaje u wielu premierów Unii Europejskiej, która będzie monitorować i tworzyć zaplecze eksperckie. Pracami będzie kierował minister Paweł Szefernaker – zapowiedziała premier.

Czym jest Cybersec?

CYBERSEC Forum to coroczna konferencja poświęcona strategicznym aspektom cyberbezpieczeństwa w Europie. Wydarzenie stanowi platformę współpracy pomiędzy rządami, organizacjami międzynarodowymi oraz kluczowymi podmiotami sektora prywatnego. CYBERSEC Forum został wyróżniony w prestiżowym rankingu Concise Courses jako jedna z pięciu najważniejszych konferencji o cyberbezpieczeństwie w Europie. Podobnie jak w latach ubiegłych, organizator forum, Instytut Kościuszki, zaprosił do Krakowa najważniejsze osoby zajmujące się tą tematyką. Wśród prelegentów konferencji znajdują się m.in.: Melissa Hathaway – były doradca ds. cyberbezpieczeństwa w administracji George’a W. Busha oraz Baracka Obamy; Michael Chertoff – były sekretarz USA ds. bezpieczeństwa wewnętrznego; Tomasz Szatkowski – sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej; Ambasador Sorin Ducaru – zastępca Sekretarza Generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa; Marietje Schaake – członek Parlamentu Europejskiego (ALDE), założycielka i członek Digital Agenda Intergroup w PE; Ambasador Marina Kaljurand – przewodnicząca Światowej Komisji ds. Stabilności w Cyberprzestrzeni, była minister spraw zagranicznych Estonii; Jānis Sārts – dyrektor NATO Strategic Communications Centre of Excellence; Jan Neutze – dyrektor ds. polityki cyberbezpieczeństwa Microsoft EMEA; Alastair Teare – dyrektor generalny Deloitte w Europie Środkowej.

CYBERSEC Forum to dwa dni intensywnych debat, 150 prelegentów i ponad 1000 uczestników z całego świata. Konferencja odbywa się tydzień po Szczycie Cyfrowym UE, który miał miejsce 29 września br. w Tallinie. W stolicy Estonii, szefowie państw i rządów omówili najważniejsze wyzwania cyfrowej przyszłości Europy. Krakowskie wydarzenie będzie okazją do kontynuacji tej dyskusji, tym razem w gronie polskich i europejskich decydentów politycznych, a także wiodących ekspertów branży i globalnych liderów sektora prywatnego. Podobnie jak w latach ubiegłych, debaty będą odbywać się w ramach czterech ścieżek tematycznych: Państwo, Obrona, Przyszłość i Biznes. Tematy dyskusji skoncentrują się m.in. na kwestii zagrożeń dla demokracji wynikających z funkcjonowania w cyfrowym świecie, w tym walki informacyjnej. Ponadto, eksperci omówią również bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej, czyli obiektów, instalacji stanowiących strategiczny obszar funkcjonowania państw i społeczeństw (w jej skład wchodzą m.in. szpitale, lotniska, czy banki). Analizie poddane zostaną również wyzwania związane z budowaniem potencjału państw członkowskich NATO w zakresie cyberobrony i prowadzenia cyberoperacji, w tym robotyzacji pola walki. Na CYBERSEC Forum nie zabraknie również dyskusji nad rozwojem innowacyjnych produktów i usług dla cyberbezpieczeństwa, sztucznej inteligencji, a także kwestii szczególnie ważnych z perspektywy zwykłego konsumenta takich jak prywatność w sieci, bezpieczeństwo Internetu Rzeczy i cyberubezpieczenia.

Podczas CYBERSEC Forum podpisane zostanie także pierwsze na świecie międzynarodowe porozumienie centrów innowacji w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Zainauguruje ono globalną platformę współpracy 14 ośrodków o nazwie Global Ecosystem of Ecosystems Platform in Innovation and Cybersecurity (EPIC). We wspólnej konferencji prasowej towarzyszącej uruchomieniu portalu dedykowanemu EPIC udział wezmą przedstawiciele ekosystemów cyber innowacji z 10 państw. Instytut Kościuszki jest jedną ze stron porozumienia.

BiznesAlert.pl/Cybersec