Rusza EKG 2017. Będzie kompromis KE-Polska dla węgla?

10 maja 2017, 11:00 Energetyka

Rusza Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Organizatorzy poinformowali, że za rok kolejne wydarzenie z tej serii odbędzie się już w tym samym mieście, ale już jako stolicy metropolii śląskiej.

Europejski Kongres Gospodarczy Katowice 2017, fot. EKG

Został odczytany list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Poparł on po raz kolejny Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zwaną Planem Morawieckiego. – Będę współpracował w realizacji celów, które są rozstrzygające dla pomyślnej przyszłości Polski i Polaków – napisał prezydent w liście.

Metropolia Śląska

– Dwa tematy dominują Europejski Kongres Gospodarczy: smog i budowa Metropolii Śląskiej – marszałek Sejmiku Wojewódzkiego Wojciech Saługa. – Ta metropolia może pozostać przez lata papierowym bytem. Potrzebna jest dyskusja na ten temat. Będziemy się jej uważnie przyglądać.

W kwietniu prezydent podpisał ustawę o związku metropolitalnym dla województwa śląskiego. Zgodnie z zapisem ustawy, związek miałby zacząć funkcjonowanie od 1 stycznia 2018 roku.

Tematem rozmów będzie także transformacja na Śląsku w kontekście problemów Europy. – Nigdy w Katowicach nie unikaliśmy trudnych pytań – powiedział prof. Jerzy Buzek, gospodarz sesji otwarcia pt. „Inna Europa w innym Świecie” i przewodniczący Komisji Parlamentu Europejskiego ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Innowacji.

– Nie będziemy ukrywać, że cała UE jest w głębokim kryzysie – ocenił gospodarz panelu. – Unia Europejska musi znaleźć odpowiedź na to, w jakim kierunku działać i jak radzić sobie z kryzysami – dodał.

– Europa nie może być pewna swojej pozycji na arenie międzynarodowej za kilkadziesiąt lat – powiedział podsekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych RP Konrad Szymański o pomyśle stworzenia Europy kilku prędkości. – Polski rząd patrzy bardzo krytycznie na proste, by nie powiedzieć uproszczone teorie. Trwały podział Unii Europejskiej jest najgorszą z możliwych recept. Ofiarą tego trwałego podziału będzie wspólny rynek, a zatem będzie oznaczać osłabienie Europy.

Kompromis dla górnictwa?

Kongres będzie okazją do rozstrzygnięć w sprawie przyszłości Śląska, a co za tym idzie także polskiej gospodarki, która czerpie energię głównie z energetyki węglowej. 11 marca odbędzie się konferencja prasowa, na której nową strategię przedstawi Polska Grupa Górnicza. Gościem wydarzenia będzie Marosz Szefczovicz, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej.

Komisja Europejska jest gotowa wspierać finansowo regiony, wobec których podjęto by decyzję o zamknięciu kopalni węglowych – zadeklarował w wywiadzie dla PAP przed wizytą w Polsce wiceszef KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz. „Nie jadę z misją, by zmusić Polskę do wycofywania się z węgla” – dodał. Także 11 marca Szefczovicz weźmie udział w konferencji prasowej z udziałem prof. Jerzego Buzka.

Być może zostaną w jej trakcie zaprezentowane rozwiązania, które pozwolą Polsce na łagodniejszą transformację energetyczną i przeobrażenie Śląska w zgodzie z polityką energetyczno-klimatyczną Unii Europejskiej, ale z poszanowaniem charakterystyki polskiego miksu energetycznego.

PAP podaje, że Wiceprzewodniczący Komisji rozpoczyna w środę dwudniową wizytę w Polsce, podczas której będzie rozmawiał m.in. z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim, odpowiedzialnym za unijne regulacje ws. polityki klimatycznej wiceministrem Michałem Kurtyką oraz pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim.

– Nie jadę z misją, by zmusić Polskę do wycofywania się z węgla. Wiemy, że węgiel będzie częścią miksu energetycznego Polski i innych krajów jeszcze przez jakiś czas, ale uważam, że musimy pracować razem nad tym, w jaki sposób osiągać cele, które ustanowiliśmy na rok 2020 i 2030 – powiedział  Szefczovicz w rozmowie z PAP.

Jakóbik: Spory w rządzie paraliżują politykę energetyczną