Rusza pilotaż wsparcia fotowoltaiki dla wspólnot mieszkaniowych

27 stycznia 2020, 14:00 Alert

Ministerstwo Klimatu uruchamia program słoneczne dachy dla spółdzielni i budynków wspólnot mieszkaniowych. Obecnie rusza pilotaż w Poznaniu. Program ruszy w Wielkopolsce z udziałem NFOŚiGW oraz WFOŚiGW. Stosowna umowa została podpisana w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wielkość tego wsparcia ma wynieść łącznie 100 mln zł w formie niskooprocentowanych kredytów.

Fot. Bartłomiej Sawicki

27 stycznia 2020 r., w siedzibie Narodowego Funduszu zainaugurowano projekt „Słoneczne Dachy”. Porozumienie w tej sprawie podpisali: Prezes NFOŚiGW Piotr Woźny i Prezes WFOŚiGW w Poznaniu Jolanta Ratajczak. Dokument określa zasady współpracy między stronami, polegające przede wszystkim na opracowaniu finalnej wersji regulaminu naboru wniosków o dofinansowanie.„NFOŚiGW przekaże na wielkopolskie przedsięwzięcie 80 mln zł na preferencyjne pożyczki (do 10% umorzenia), a resztę budżetu, czyli 20 mln zł, będą stanowiły środki własne WFOŚiGW w Poznaniu” – wyjaśnił szef NFOŚiGW Piotr Woźny.

„Przykład Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe, która jest znana z największej miejskiej, rozproszonej elektrowni PV w Polsce pokazuje, że zamiast płacić rachunki za prąd, lepiej spłacać tani kredyt” – dodał.

Będą pożyczki na fotowoltaikę dla spółdzielni mieszkaniowych

Skala i znaczenie projektu

Minister klimatu Michał Kurtyka powiedział, że ten pilotaż pokaże skalę i znaczenie takiego projektu jak rozszerzenie programu Mój Prąd dla budynków wielorodzinnych. Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotr Woźny stwierdził, że wsparcie dla fotowoltaiki rusza już nie tylko dla indywidualnych odbiorców, ale także dla wspólnot. Na bazie wyniesionych z tego poznańskiego pilotażu, NFOŚiGW będzie mógł rozpocząć nabór także dla pozostałych funduszy. „Sukces programu „Mój Prąd” i zainteresowanie Polaków dotacjami na przydomowe mikroinstalacje fotowoltaiczne rozbudziły nasze apetyty na więcej. Dlatego rozszerzamy ofertę finansową. Dzięki połączonym siłom Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu w Poznaniu przeprowadzimy pilotaż, który włączy budynki wielkopolskich spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w trwającą rewolucję fotowoltaiczną” – poinformował minister klimatu Michał Kurtyka. „Takie działanie jest zgodne z expose Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, gdzie mowa m.in. o rozwoju wykorzystania odnawialnych źródeł energii– dodał.

– Dajemy sobie 3-4 miesiące na ocenę tego pilotażu – powiedział Piotr Woźny. Wartość tego programu to 100 mln zł, 80 mln będzie pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i 20 mln z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Potencjał projektu poznańskiego dla jednej ze spółdzielni, to koszt 2,1 mln zł. Na 13 blokach, 16 piętrowych łączna wartość moc zainstalowana to 50 kW. Forma wsparcia to pożyczka. Po siedmiu latach od instalacji nastąpi zwrot kosztów, poprzez zaoszczędzone kwoty na rachunkach. Żywotność takich instalacji to 25 lat i w tym okresie pozwoli na oszczędności w wysokości 8,3 mln zł. Oszczędności to 300 złotych rocznie na jedno mieszkanie. Koszt instalacji na jeden budynek to 165 tysięcy złotych. NFOŚiGW przewiduje osiem milionów złotych w formie umorzenia tej pożyczki. To pozwoli na „pozostawienie tych środków” w wysokości 8 mln zł w Wielkopolsce. Wielkopolski WFOŚiGW także planuje umorzenie tej dotacji z własnej puli w wysokości 10 procent, w kwocie trzech miliardów złotych.

Oprocentowanie kredytu z NFOŚiGW ma wynieść dwa procent w skali roku (na okres 10 lat).

Jolanta Ratajczak, prezes zarządu WFOŚiGW w Poznaniu, powiedziała, że od pierwszego lutego rusza kampania informacyjna w zakresie fotowoltaiki i i minimalizowania zużycia energii. 100 mln zł to cała alokacja programu. 80 mln zł dotyczy instalacji fotowoltaiki, a 20 mln zł jest przewidziane dla tych, którzy chcą zniwelować zapotrzebowanie na energię – np. termomodernizacja. – To bonus, dzięki któremu można ubiegać o 15 procent umorzenia z kwoty 20 mln zł – powiedziała. „W nowym programie, którego obsługa spoczywa na barkach poznańskiego Funduszu, będziemy dofinansowywać spółdzielniom i wspólnotom dwa rodzaje przedsięwzięć. Fotowoltaiczne uzyskają wsparcie z pieniędzy udostępnionych przez NFOŚiGW. Z kolei zadania termomodernizacyjne sfinansujemy z własnych zasobów” – powiedziała prezes WFOŚiGW w Poznaniu Jolanta Ratajczak.

Harmonogram

Nabór wystartuje jeszcze w I kwartale tego roku. Dofinansowanie – na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej do 50 kW – będzie udzielane w formie pożyczek (oprocentowanie według stawki WIBOR, nie mniej niż 2 procent w skali roku). 1 lutego rusza kampania informacyjna w Poznaniu. Informacja o naborze ma się pojawić 19 lutego, a od 1 marca rozpocznie się nabór i alokacja w wersji papierowej i elektronicznej.

 

Ministerstwo Klimatu/Bartłomiej Sawicki

Rapacka: Dzisiejsza fotowoltaika będzie jutro odpadem. Czas na recykling (ANALIZA)