Rusza remont Nord Stream

9 sierpnia 2016, 09:45 Alert
Nord Stream
Nord Stream AG

(Platts/Wojciech Jakóbik)

Od 9 do 17 sierpnia będzie trwała zaplanowana przerwa techniczna w funkcjonowaniu gazociągu Nord Stream.

Gazociąg, który doprowadza gaz z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, o przepustowośći 55 mld m3 rocznie, zostanie poddany rutynowemu przeglądowi i ewentualnym naprawom. Przejdzie stosowne testy.

Spowodowane przeglądem przerwy w dostawach gazu zostały uwzględnione we wcześniejszych nominacjach klientów na gaz z Nord Stream.

Dostawy do Niemiec przez Słowację już wzrosły. 5 sierpnia przez wejście do systemu przesyłowego na Słowacji w Wielkich Kapuszanach zanotowano 146 mln m3 dostaw. To najwyższy poziom od 30 czerwca tego roku, kiedy także trwały prace remontowe na Nord Stream. Ukrtransgaz informuje, że tranzyt przez Ukrainę wzrósł z tego powodu o 20 procent do 275 mln m3 dziennie.

Ze względu na prace zwiększono dostawy gazu do magazynu gazowego w Rehden w Niemczech. Wzrosły one ze średniej 12 mln m3 dziennie w ostatnich dwóch miesiącach do średniej 22 mln m3 w ostatnim tygodniu.

Te zabiegi pozwolą Gazpromowi na realizację zamówień dla klientów bez względu na prace przy Nord Stream. W 2015 roku remont trwał od 11 do 20 sierpnia. Regularne prace remontowe mają według deklaracji konsorcjum zarządzającego magistralą zapewnić, że co najmniej przez następne 50 lat będzie ona zdolna do transportu z wykorzystaniem maksymalnej przepustowości 55 mld m3 rocznie.

Budowa kolejnego gazociągu – Nord Stream 2 – ma pozwolić na wzrost dostępnej przepustowości do 110 mld m3 rocznie.