Ruszają prace nad planem zarządzania Puszczą Białowieską

26 sierpnia 2021, 07:00 Alert
Puszcza Białowieska. Źródło: freepik
Puszcza Białowieska. Źródło: freepik

Ruszają prace nad zintegrowanym planem zarządzania Puszczą Białowieską. Ministerstwo klimatu i środowiska (MKiŚ) zaznacza, że jest to kolejny krok do ratowania kompleksu leśnego.

Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisali umowę dotyczącą prac nad zintegrowanym planem zarządzania Puszczą Białowieską jako obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO. – Jest to priorytetowy projekt w zakresie realizacji polityki klimatycznej i środowiskowej naszego kraju – podkreśla ministerstwo klimatu i środowiska.

Resort podaje, że zintegrowany plan określi sposoby zarządzania cennego obszaru przyrodniczego, którym jest Puszcza Białowieska. – To zapewnienie właściwej ochrony, konserwacji, wykorzystania i prezentacji obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Projekt skierowany jest do społeczeństwa na terenie całego kraju – czytamy w komunikacie MKiŚ.

– To był długi, ale bardzo istotny z punktu widzenia tego projektu proces przygotowawczy. Do marca 2023 roku zakładamy ukończenie prac nad zintegrowanym planem. Równolegle prowadzone są prace związane z Planami Urządzania Lasu dla trzech nadleśnictw Puszczy Białowieskiej – powiedział Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Jędrzej Stachura

Marszałkowski: Rosja płonie! Ile kosztują pożary Syberii?