RWE podpisało listy intencyjne z polskimi podmiotami ws. rozwoju offshore

1 lipca 2021, 06:30 Alert

RWE łączy siły z polskim przemysłem morskim na rzecz rozwoju polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej. Listy intencyjne o współpracy podpisane zostały z LOTOS Petrobaltic, Polskimi Liniami Oceanicznymi oraz Zarządem Morskiego Portu Gdynia.

Morskie farmy wiatrowe. Fot. Pixabay
Morskie farmy wiatrowe. Fot. Pixabay

RWE i polski offshore

RWE Renewables przyspiesza rozwój łańcucha dostaw offshore wind w Polsce. Poprzez swoją spółkę zależną Baltic Trade & Invest, RWE Renewables zawarła w ostatnich tygodniach porozumienie o współpracy z kilkoma polskimi podmiotami z sektora morskiego. – Polska jest jednym z najbardziej atrakcyjnych, wschodzących rynków morskiej energetyki wiatrowej w Europie. Obecnie RWE realizuje w polskiej części Morza Bałtyckiego projekt morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II o planowanej mocy zainstalowanej 350 MW. Dzięki temu projektowi RWE będzie miało swój istotny wkład w transformację energetyczną Polski w kierunku źródeł odnawialnych oraz we wzmocnienie lokalnej gospodarki dzięki zacieśnieniu lub nawiązaniu współpracy z takimi podmiotami, jak Lotos Petrobaltic, Polskie Linie Oceaniczne, oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia – czytamy w komunikacie prasowym spółki.

Porozumienie o współpracy z LOTOS Petrobaltic przewiduje m. in. wymianę doświadczeń oraz wiedzy w zakresie badań geotechnicznych, możliwość wykorzystania floty instalacyjnej i serwisowej dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, planowanej do zbudowania przez Lotos, m. in. w celu wykonywania inspekcji podwodnych elementów infrastruktury farmy. Współpraca z PLO obejmie w głównej mierze wykorzystanie floty serwisowej oraz wspólne działania na rzecz szkolenia załóg jednostek serwisowych i redukcji tzw. śladu węglowego w łańcuchu dostaw. W ramach współpracy z Portem Gdynia RWE podzieli się cennym doświadczeniem i wiedzą techniczną w procesie wsparcia przygotowania tzw. terminala offshore.

– Polska jest jednym ze strategicznych rynków RWE w Europie. Spółka zrealizowała dotychczas w Polsce projekty lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy 370 MW. Kolejne projekty znajdują się obecnie w fazie przygotowania bądź konstrukcji. Ponadto RWE wciąż dywersyfikuje swoje portfolio w Polsce, inwestując również w projekty farm fotowoltaicznych. Jako globalny lider sektora energetyki odnawialnej, RWE planuje w okresie 2020-2022 zainwestowanie dalszych 5 miliardów euro netto w źródła odnawialne i rozbudowanie globalnego portfela inwestycji w tym sektorze do poziomu 13 gigawatów mocy elektrycznej zainstalowanej netto – podaje RWE.

RWE/Michał Perzyński

Mathiesen: Budowa offshore RWE może ruszyć w Polsce za trzy-cztery lata (ROZMOWA)