RWE zaczyna korzystać z ukraińskich magazynów gazu

7 sierpnia 2019, 14:00 Alert
Podziemny Magazyn Gazu w Kossakowie PGNiG energetyka gaz
fot. PGNIG

W lipcu jeden z kluczowych graczy na europejskim rynku gazu, niemiecka spółka RWE, po raz pierwszy skorzystała z usługi magazynowania gazu na Ukrainie. Wcześniej firma prowadziła działalność na zachodniej granicy Ukrainy.

Negocjacje w sprawie możliwości korzystania z ukraińskich podziemnych magazynów z RWE trwały kilka lat. – Zakończyliśmy import i eksport gazu na Ukrainę, w tym wykorzystanie magazynów gazu na Ukrainie. Wcześniej RWE handlował głównie na granicy Ukrainy, a teraz może również korzystać z ukraińskich magazynów gazu – powiedział Dietrich Hoffmann z RWE.

– Pracowaliśmy wiele godzin, aby zdobyć zaufanie dostawców i jesteśmy zadowoleni z osiągniętych wyników. RWE już aktywnie współpracują z operatorem sieci przesyłowej gazu na przejrzystych i konkurencyjnych warunkach opartych na prawodawstwie europejskim. Będziemy nadal rozwijać usługi dla naszych klientów. Kolejnym krokiem, który zwiększy popyt na ukraińskie magazyny gazu dla europejskich graczy, jest wprowadzenie usług krótkodystansowych – powiedział Boho Maksymczuk, dyrektor działu magazynowania w Ukrtransgazie.

UTG/Michał Perzyński