Rynek Opinii: Porozumienie naftowe, wybory w Niemczech, rynek mocy

4 grudnia 2016, 10:15 Alert

Rynek Opinii w RDC to audycja przygotowana przez Instytut Jagielloński i BiznesAlert.pl. Rynek Opinii to miejsce, w którym konfrontujemy opinie, poglądy i wiedzę na najciekawsze tematy gospodarczo-społeczne. Program prowadzą Wojciech Jakóbik, Marcin Roszkowski oraz Bartłomiej Sawicki.

▶️ Rozmowa I

Rynek opinii

W ubiegłym tygodniu państwa grupy OPEC porozumiały się w sprawie ograniczenia poziomu wydobycia ropy naftowej. Kraje Bliskiego Wschodu, a przede wszystkim Arabia Saudyjska, zmagają się z coraz większymi problemami gospodarczymi wynikającymi z cen ropy naftowej, których niski poziom utrzymuje się od ponad 2 lat. To pierwsze takie porozumienie od 8 lat. Wciąż jednak pozostaje wiele niewiadomych, na przykład to, czy ograniczenie poziomu eksploatacji przyniesie długotrwały wzrost cen ropy naftowej. Pnące się powoli ceny surowca pozwolą na zwiększenie wydobycia ropy w USA ze złóż łupkowych, których eksploatacja przy dotychczasowych stawkach była mniej opłacalna. Pojawia się także pytanie, czy podaż na ropę w przyszłym roku przełoży się na wzrost cen surowca. Czy dzięki zawartemu porozumieniu kraje OPEC znalazły wyjście z pułapki cenowej? Odpowiedzi będziemy szukać w rozmowie z Dorotą Sierakowską, analitykiem surowcowym z Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska.

▶️ Rozmowa II

Angela Merkel zapowiedziała, że w przyszłym roku będzie ubiegać się po raz czwarty o stanowisko kanclerza Republiki Federalnej Niemiec. Mimo osłabienia pozycji, w wyniku kryzysu imigracyjnego w Europie, wciąż uważana jest za lidera, który może dalej kierować największą europejską gospodarką. Na początku listopada Angela Merkel poinformowała o istniejącym zagrożeniu cyberataków bądź ich prób na niemieckie systemy teleinformatyczne. Podkreśliła wówczas, że Rosja być może będzie próbowała wpływać na przebieg wyborów w jej kraju za pomocą ataków hakerskich. Zdaniem ekspertów to test przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi w Niemczech. O rosnącym zagrożeniu cyberatakami oraz sytuacji politycznej w Niemczech przed przyszłorocznymi wyborami porozmawiamy z dr. Bartoszem Rydlińskim z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

▶️ Rozmowa III

W minionym tygodniu Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie dokumentu „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”, w którym podkreślono wprowadzenie środków mających na celu utrzymanie konkurencyjności Unii Europejskiej „w czasach, gdy przejście na czystą energię zmienia światowe rynki energii”. Zgodnie z zapisami projektu ma zostać wprowadzony limit emisji CO2 dla wspieranych z publicznych pieniędzy wytwórców energii elektrycznej, którzy mieliby działać w ramach rynku mocy. Może to oznaczać, że wprowadzenie rynku mocy, który w Polsce miał wspierać rozwój energetyki opartej o węgiel, jest zagrożone. Limit emisji CO2 może okazać się zbyt wysoki dla polskich elektrowni, nawet po ich zmodernizowaniu i budowie nowoczesnych bloków. O przyszłości polskiej energetyki w kontekście propozycji Komisji Europejskiej porozmawiamy z prof. Konradem Świrskim z Politechniki Warszawskiej.