#RynekOpinii: Dieslegate, wybory w Niemczech, polski design

28 sierpnia 2017, 07:30 Alert

Rynek Opinii to audycja przygotowana przez Instytut Jagielloński i BiznesAlert.pl. To miejsce, w którym konfrontujemy opinie na najciekawsze tematy gospodarczo-społeczne. Audycja nadawana jest w każdy poniedziałek o godz. 19.00 w Radiu Dla Ciebie.

Rynek opinii

Rozmowa I

Szybka transformacja koncernu Volkswagen od producenta silników Diesla do koncernu stawiającego na zielony transport może być niemałym zaskoczeniem dla osób, które nie śledzą bardzo uważnie tego, co dzieje się w branży motoryzacyjnej. Przebijające się do opinii publicznej informacje związane z aferą Dieslegate i silną promocją elektromobilności w krajach europejskich to dwa bieguny dzisiejszej dyskusji o motoryzacji.

Dlaczego europejska motoryzacja tak bardzo różni się od amerykańskiej? Dlaczego zmowa największych koncernów motoryzacyjnych mogła trwać niezauważona i czy jesteśmy w stanie zaufać branży motoryzacyjnej? O tym porozmawiamy ze specjalistą branży, dziennikarzem motoryzacyjnym Marcinem Suszczewskim, twórcą bloga www.wyszukanesamochody.pl. Zapytamy go także o zakazy sprzedaży Porsche w Szwajcarii oraz tworzenie niskoemisyjnej przestrzeni w miastach oraz kto tak naprawdę poniesie koszty miliardowych kar dla koncernu Volkswagen?

Rozmowa II

W Niemczech już za miesiąc odbędą się wybory parlamentarne. W sondażach prowadzi centroprawicowa CDU–CSU z kanclerz Angelą Merkel na czele, zaś socjaldemokraci z SPD z Martinem Schulzem są na drugiej pozycji. W ostatnich tygodniach na kampanię wyborczą wpłynęła postać Gerharda Schroedera, który pod koniec września ma otrzymać kolejną posadę od Rosjan, tym razem w zarządzie rosyjskiego Rosnieftu. Dodatkowo doszło do ponownego zaostrzenia relacji dyplomatycznych między Berlinem a Ankarą. Szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel zaostrzył ton wobec Turcji po aresztowaniu niemieckiego pisarza tureckiego pochodzenia Dogana Ankhanliego podczas urlopu w Hiszpanii. Ostrzegł też niemiecki biznes przed inwestowaniem w Turcji. O ostatnich tygodniach przed jednymi z najważniejszych wyborów w krajach Unii Europejskiej w tym roku porozmawiamy z dr. Bartoszem Rydlińskim z Instytutu Politologii Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Rozmowa III

Polski design i polskie meblarstwo – czy jesteśmy w stanie wykreować polskie silne marki, które będą rozpoznawalne na świecie? O perspektywach rozwoju branży meblarskiej mówią z dumą przedstawiciele rządu, ale czy dostrzegają zagrożenia, które – jak przekonują przedstawiciele branży – są bardzo realne? Będąc szóstym największym producentem mebli na świecie Polska ma o co walczyć na międzynarodowym rynku. Aż 29% polskiego eksportu to właśnie elementy meblowe. Czy branżę wartą ponad 42 mld zł czeka kryzys? O tym jak ma się polski design, o potrzebie zatrudniania specjalistów i dobrych wzorach z przeszłości opowie Bożena Gargas, prezes zarządu Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Bożenę Gargas zapytamy także o rolę jaką Instytut Wzornictwa Przemysłowego powinien odgrywać w IV rewolucji przemysłowej i co w 60-letniej historii Instytutu jest jego największą wartością.