#RynekOpinii: LNG, Trump na Bliskim Wschodzie, atom w Polsce

22 maja 2017, 07:00 Alert

Rynek Opinii to audycja przygotowana przez Instytut Jagielloński i BiznesAlert.pl. To miejsce, w którym konfrontujemy opinie na najciekawsze tematy gospodarczo-społeczne. Audycja nadawana jest w każdy poniedziałek o godz. 19.00 w Radio Dla Ciebie.

Rynek opinii

Audycja 21 maja 2017 roku.

Rozmowa I

Do Polski mniej więcej co miesiąc dopływa dostawa LNG z Kataru. Już od roku polski gazoport w Świnoujściu działa na warunkach komercyjnych. Dzięki nowym eksporterom i technologii pojawia się coraz więcej możliwości dostaw gazu. Polska, dzięki terminalowi, wpisuje się w ogólnoświatowy trend rozwoju rynku LNG, który widoczny jest także w regionie Morza Bałtyckiego. Czym jest LNG i czy dostawy skroplonego gazu mogą przełożyć się na niższą cenę dla końcowego dostawcy? O tym porozmawiamy z Bartoszem Bieliszczukiem, ekspertem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Rozmowa II

Donald Trump rozpoczął w piątek pierwszą zagraniczną wizytę w roli prezydenta USA. Gospodarz Białego Domu udał się na Bliski Wschód, gdzie zaplanowano spotkania z przywódcami Arabii Saudyjskiej oraz Izraela. Następnie skieruje się do Europy, gdzie spotka się z papieżem, a później z przywódcami innych krajów NATO w Brukseli. Na zakończenie uda się na Sycylię, gdzie odbędzie się szczyt G7. Trump będzie chciał umocnić tradycyjnych sojuszników Ameryki na Bliskim Wschodzie. Będzie to jednak o tyle trudne, że w przypadku Saudów Trump był oskarżany o islamofobię. Jednak wspólne interesy w regionie, bezpieczeństwo i energetyka bardziej łączą niż dzielą oba kraje. Spotkanie w Izraelu stoi zaś pod znakiem zdjęcia sankcji z sąsiedniego i wrogiego Izraelowi Iranu. Decyzję tę podjął jeszcze Barack Obama. Trump był przeciwnikiem tego kroku. Mimo to nie podjął jeszcze żadnej decyzji przywracającej poprzednie obostrzenia. Choć nie stronił od ostrych słów pod adresem Teheranu. O polityce Donalda Trumpa wobec Bliskiego Wschodu porozmawiamy z dr Agnieszką Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Rozmowa III

Zbliża się czas rozstrzygnięć dla energetyki jądrowej w Polsce. Jak powiedział w ostatni piątek minister energii Krzysztof Tchórzewski, decyzja dotycząca atomu będzie podjęta wcześniej niż w 2020 roku. Jego zdaniem powinna ona zapaść jeszcze w tym roku. Jest to o tyle ważne, że jesienią br. mamy poznać kształt polskiego miksu energetycznego, który może ukształtować polską energetykę na lata. Decyzja czy i kiedy powstanie w Polsce elektrownia jądrowa, jest istotna ze względu na bilans energetyczny i powinna ona zapaść w koordynacji z pracami nad polityką energetyczną. O rozwoju polskiego programu jądrowego oraz kształcie polskiego miksu energetycznego porozmawiamy z Justyną Piszczatowską z portalu WysokieNapięcie.pl.