#RynekOpinii w RDC: Czarnogóra, Prezydent Trump, Gruzja

14 listopada 2016, 06:00 Alert

Rynek Opinii w RDC to audycja przygotowana przez zespół Instytutu Jagiellońskiego i redakcję BiznesAlert.pl. Rynek Opinii to miejsce, gdzie konfrontujemy opinie, poglądy i wiedzę na najciekawsze oraz bieżące tematy gospodarczo-społeczne. Program prowadzą Wojciech Jakóbik, Marcin Roszkowski oraz Bartłomiej Sawicki.

Tematy programu 07.11.2016 o godzinie 19.

Rynek opinii

▶️ Rozmowa I

Czarnogóra po październikowych wyborach parlamentarnych potwierdziła proeuropejski oraz proatlantycki kurs, wybierając Demokratyczną Partię Socjalistów (DPS) na czele z obecnym premierem Milo Djukanoviciem. Na początku listopada Czarnogóra poinformowała, że w czasie wyborów miało dojść do nieudanej próby zamachu stanu, której mieli dopuścić się nacjonaliści, Serbowie oraz Rosjanie. Prokurator ds. przestępczości zorganizowanej Milivoje Katnić podkreślił, że organizatorami próby obalenia władzy byli Rosjanie, jednak według jego informacji za próbą zamachu stanu nie stał Kreml. W tym samym okresie trwają manewry wojskowe wojsk NATO w Czarnogórze, która bliska jest członkostwa w Sojuszu, zaś w sąsiedniej Serbii ćwiczą Rosjanie. Dlaczego kraj liczący 620 tys. mieszkańców ma takie znaczenie w relacjach między Zachodem a Rosją? Czy jesteśmy świadkami walki o wpływy na Bałkanach pomiędzy Rosją a UE i NATO? Na te pytania będziemy szukać odpowiedzi w rozmowie z Tomaszem Żornaczukiem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

▶️ Rozmowa II

Donald Trump został 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Wybór ten u jednych budzi wiele nadziei na zmianę polityki gospodarczej USA, u drugich zaś wiele obaw o to, jak będzie wyglądać polityka zagraniczna amerykańskiego miliardera, którego interesy są rozsiane niemal po całym świecie. Kształt tej prezydentury w znacznym stopniu będzie zależeć od administracji i od doradców, jakimi będzie się otaczać. Czy Donald Trump będzie dążył do porozumienia z Rosją? Czy będzie on zmierzał do protekcjonizmu w relacjach handlowych z innymi krajami? Na te tematy będziemy rozmawiać z dr. Adamem Czerniakiem, głównym ekonomistą ośrodka analitycznego Polityka Insight.
▶️ Rozmowa III

Pod koniec października w Gruzji zakończyła się druga tura wyborów parlamentarnych. Wygrała je rządząca partia Gruzińskie Marzenie – Demokratyczna Gruzja, na której czele stoi były premier i najbogatszy Gruzin Bidzina Iwaniszwili, zdobywając w sumie 115 mandatów w 150-osobowym parlamencie. Opozycja zakwestionowała wyniki wyborów, zarzucając rządzącym oszustwa wyborcze. Zdaniem obserwatorów pojawiały się naruszenia prawa wyborczego. Czy Gruzja będzie dążyła do integracji ze strukturami europejskimi i z NATO? Czy będzie poszukiwać politycznej równowagi między Rosją a Zachodem? O tym porozmawiamy z Aleksandrą Jarosiewicz z Ośrodka Studiów Wschodnich.