Rz: Berlin rozmawia z koncernami o przyszłości energetyki jądrowej

13 września 2016, 10:00 Alert

Niemiecki rząd ma przyjąć nowe prawo dotyczące składowania odpadów z elektrowni jądrowych oraz wychodzenie przez koncerny energetyczne z energetyki jądrowej, ale jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej”, choć Komisja atomowa (KFK) pod koniec maja opracowała szczegółowy plan tych działań, to do porozumienia stron zaangażowanych w ten proces jeszcze daleko.

Według relacji dziennika, który powołuje się niemiecką gazetę „Börsen-Zeitung” rządowa komisja atomowa (KFK) pod koniec maja opracowała szczegółowy plan wyłączania z eksploatacji infrastruktury energetyki jądrowej po ostatecznym odejściu Niemiec od wytwarzania energii w tego typu źródłach.

Plan ten zakłada między innymi powstanie specjalnego funduszu, który ma zgromadzić środki na utylizację odpadów radioaktywnych, a jego kasę kwotą około 24 mld euro mają zasilić koncerny energetyczne: EnBW, E.ON, RWE i Vattenfall. Oprócz tego koncerny ma zawrzeć z niemieckim rządem umowy zabezpieczające stronę prawna procedury wychodzenia z energetyki jądrowej.

Jak pisze „Rz”, „Börsen-Zeitung” podała, że koncerny energetyczne przystały już na propozycje niemieckiego rządu, ale te zaprzeczają. Odnosząc się artykułu w niemieckim dzienniku, przedstawicielka RWE powiedziała agencji Reuters, że negocjacje z rządem wciąż trwają, w podobny duchu wypowiedziały się pozostałe firmy zaangażowane w tej proces.

Rzeczpospolita/CIRE.pl