Rz: Energetyka jądrowa ograniczy rolę węgla?

2 sierpnia 2016, 10:30 Alert
atom energetyka jądrowa

(Rzeczpospolita/CIRE.PL)

Przedstawione przez resort rozwoju, w dokumencie „Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”, plany odnośnie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce oznaczają zmniejszenie roli węgla w naszym miksie energetycznym – zwraca uwagę „Rzeczpospolita”.

Dziennik zwraca uwagę, że ministerstwo rozwoju rekomenduje przyśpieszenie realizacji Polskiego Programu Energetyki Jądrowej, w ramach którego powinno powstać od czterech do ośmiu bloków jądrowych o łącznej mocy aż 6 tys. MW. Jednocześnie resort chce rozpoczęcie badań i przygotowań do budowy wysokotemperaturowego rektora jądrowego (HTR) o mocy 200-350 MW.

Jak ocenia w „Rz” Michał Wilczyński, rozwój energetyki jądrowej będzie ograniczał rolę węgla energetyce, a to jak zaznacza „stoi w kontrze do poglądów przedstawicieli resortu energii”.
Jednocześnie dziennik zwraca uwagę, że w opinii części ekspertów w dokumencie resortu rozwoju choć poprawnie zdiagnozowano sytuację w elektroenergetyce, to trudno jednak na jego podstawie wysnuwać wnioski jak rząd widzi przyszły miks energetyczny. Jak oceniają, na podstawie skrawków informacji domyślać się można jedynie, że dywersyfikacja zakłada zmniejszenie udziału węgla na rzecz atomu.

Natomiast szefowa Forum Analiz Energetycznych Joanna Maćkowiak-Pandera, zwraca uwagę, że elektrownie jądrowe to perspektywa piętnastu lat, a dokumencie ministerstwa rozwoju brakuje odpowiedzi na pytanie jak rozwiązać problemu deficytu energii w najbliższych pięciu – siedmiu lata.