Rz: PGNiG traci udziały na polskim rynku gazu

18 maja 2017, 06:15 Alert

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo straciło przez dwa lata kilkanaście procent udziałów w krajowym rynku gazu – donosi „Rzeczpospolita” powołując się na dane z Urzędu Regulacji Energetyki. Jednak w tym roku trend spadkowy może się odwrócić.

fot. PGNiG

Z opublikowanego kilka dni temu Sprawozdania Prezesa URE za 2016 rok wynika, że sprzedaż gazu ziemnego do odbiorców końcowych w ubiegłym roku nadal była nadal zdominowana przez podmioty z GK PGNiG. Jednak ich udział spadł w stosunku do roku poprzedniego z 80,22 proc. do 73,69. Jak zwraca uwagę „Rz”, w 2014 roku udział PGNiG sięgał 89,2 proc.

W ubiegłym roku spółki z GK PGNiG sprzedały do odbiorców końcowych prawie 132,7 TWh gazu ziemnego. Jak odnotowuje „Rz”, to 2,3 proc. mniej niż w 2015 r. Jednocześnie „Rz” zaznacza, że do odbiorców końcowych trafiło w 2016 roku 180 TWh gazu, to więcej niż rok wcześniej o 6,3 proc.

W ocenie dziennika utrata części udziałów w krajowym rynku gazu przez Grupę PGNiG to efekt szybko rosnącej konkurencji. „Rz” odnotowuje, że systematycznie rośnie liczba podmiotów pozyskujących koncesje na obrót paliwami gazowymi, których na koniec 2016 r. było 196, wobecn172 rok wcześniej.
Z danych URE wynika, że w 2016 r. w grupie sprzedawców alternatywnych działających na rynku krajowym dwie spółki uzyskały udział w sprzedaży do odbiorców końcowych pomiędzy 2 a 3 proc., a dla trzech spółek udział ten wynosił pomiędzy 1 a 2 proc. Pozostałe spółki miały udział poniżej 1 proc.

Jednak cytowany przez dziennik Tomasz Chmal zwraca uwagę, że w tym roku PGNiG już odzyskuje udziały w polskim rynku. Jak tłumaczy, wynika to z wejścia w życie nowych regulacji odnośnie obowiązku tworzenia zapasów gazu przez wszystkich importerów. To powoduje, że pozyskanie gazu z zagranicy przez mniejsze podmioty nie jest już tak łatwe i tanie jak wcześniej, kiedy ten obowiązek ich nie dotyczył, a do magazynowania gazu było zobowiązane tylko PGNiG. Według Chmala udział spółek z GK PGNiG w sprzedaży gazu ziemnego do odbiorców końcowych może w tym roku wzrosnąć ponad 80 proc.

Rzeczpospolita/CIRE.PL