Rz: Rząd rozmawia z Francuzami o przyszłości Elektrowni Połaniec

24 listopada 2016, 10:45 Alert
Elektrownia Połaniec

Do połowy listopada francuski koncern energetyczny Engie miał zdecydować o wyborze oferentów, z którymi będzie negocjował warunki sprzedaży Elektrowni Połaniec, ale decyzji wciąż nie ma. Według informacji „Rzeczpospolitej” Francuzi konsultują się w tej sprawie z resortem energii.

Według relacji dziennika w ubiegłym tygodniu miało dojść do spotkania przedstawicieli Engie w Ministerstwie Energii, które dotyczyło sprzedaży Elektrowni Połaniec. „Rz” przypomina, że elektrownia znalazł się na liście aktywów strategicznych dla polskiego systemu elektroenergetycznego i wybór jej nowego właściciela musi zyskać aprobatę resortu energii.
Cytowana przez dziennik osoba zbliżona do resortu twierdzi, że podczas spotkania Francuzi dostali informacje, kto zostałby zaakceptowany jako nowy właściciel Połańca.Dziennik przypomina, że zakupem elektrowni zainteresowana jest Enea oraz konsorcjum chińskich inwestorów i firma Sunningwell International, która prawdopodobnie reprezentuje interesy amerykańskich funduszy. Z wcześniejszych informacji medialnych wynika, że ofertę Enei była najniższa i opiewała na niewiele ponad 1 mld zł, a inwestorzy zagraniczni oferowali 1,3-1,8 mld zł.

Według informacji „Rz” podczas rozmów w resorcie energii omawiane były dwa warianty. Pierwszy zakładał, że zostanie wybrana oferta Enei, a ta dobierze sobie branżowego inwestora zagranicznego. Drugi z wariantów zakłada wybór oferty chińskich inwestorów.

Rzeczpospolita/CIRE.pl