Rz: Samorządy szykują rekordowe inwestycje w autobusy elektryczne

7 grudnia 2017, 09:45 Alert
samochód Autobus elektryczny Kraków elektromobilność komunikacja miejska
Elektryczny autobus w Krakowie (fot. MPK Kraków)

W tym roku liczba zarejestrowanych w Polsce autobusów z napędem elektryczny wzrosła kilkukrotnie odnotowuje „Rzeczpospolita” i zaznacza, że to nie koniec, bo w kolejnych latach można się spodziewać rekordowych zakupów tego typu pojazdów ze strony samorządów.

Jak informuje dziennik, obecnie w polskich miastach zarejestrowanych jest 89 autobusów z napędem elektrycznym z czego 46 trafiło do eksploatacji miejskich przewoźników w tym roku. Ze statystyk prezentowanych przez „Rz” wynika, że najwięcej elektrycznych autobusów jeździ po Krakowie (26), Jaworznie (24) i Warszawie ( 21). Tego typu pojazdy obecne są też na ulicach Lublina, Ostrołęki, Inowrocławia oraz Polkowic.

Jednocześnie „Rz” podkreśla, że boomu na elektryczne autobusy w naszym kraju należy się spodziewać w przyszłym roku, kiedy to między innymi do Zielonej Góry ma trafić kilkadziesiąt takich pojazdów w związku podpisanym 22 listopada kontraktem na zakup 47 takich pojazdów od Ursusa.

Dziennik prezentuje również plany rozwoju taboru autobusów elektrycznych innych polskich miast na lata 2018-2020. Wynika z nich, że do eksploatacji w tym okresie ma trafić 339 autobusów elektrycznych.

Rzeczpospolita/CIRE.pl