Rz: W styczniu projekt systemu wsparcia dla kogeneracji

21 grudnia 2017, 07:30 Alert

W styczniu może pojawić się nowy projekt systemu wsparcia dla kogeneracji – informuje „Rzeczpospolita” i zwraca uwagę na planowaną przez ME modyfikację w stosunku do początkowych założeń.

/ PAWEL WYSZOMIRSKI , www.redseven.pl

Według informacji dziennika resort energii zamierza zmodyfikować założenia dla tworzonego systemu wsparcia dla kogeneracji. Modyfikacja ma dotyczyć wsparcia dla elektrociepłowni przemysłowych, które według zmodyfikowanych założeń mają otrzymywać wsparcie tylko dla tej części produkcji, która trafiać będzie do systemu.

„Rz” przypomina, że z wcześniejszych informacji wynikało, iż ME planuje aukcyjny system wsparcia dla nowych źródeł kogeneracyjnych, a dla instalacji istniejących w postaci premii do opłacalności wytwarzania. Jak czytamy w dzienniku, projekt nowego systemu wsparcia dla kogeneracji ME ma przedstawić w styczniu.

Kliszcz: Nowe założenia dla systemu wsparcia kogeneracji negatywne dla PKN Orlen

Nowe założenie dla systemu wsparcia kogeneracji przemysłowej, które według „Rzeczpospolitej” mogą pojawić się w styczniu, są negatywną informacją m.in. dla PKN Orlen, który to w takim wariancie w EC Włocławek i Płock znaczną część energii będzie produkować bez wsparcia – uważa Kamil Kliszcz, analityk DM mBanku.
Według informacji dziennika „Rzeczpospolita” resort energii zamierza zmodyfikować założenia dla tworzonego systemu wsparcia kogeneracji przemysłowej. Elektrociepłownie przemysłowe według zmodyfikowanych założeń mają otrzymywać wsparcie tylko dla tej części produkcji, która trafiać będzie do systemu.

„Modyfikacja jest negatywną informacją m.in. dla Orlenu, który w takim wariancie w EC Włocławek i Płock znaczną część energii będzie produkować bez wsparcia. W naszym modelu zakładaliśmy, że w długim terminie spółka będzie otrzymywać w ramach żółtych certyfikatów bądź innego systemu wsparcia około 300 mln zł rocznie” – napisał Kamil Kliszcz w porannym raporcie DM mBanku. Z wcześniej przedstawianych przez Ministerstwo Energii założeń do nowego systemu wsparcia kogeneracji wynikało, że nowe elektrociepłownie dostawałyby wsparcie po wygranej aukcji. Te już działające otrzymywałyby zaś premię do opłacalności wytwarzania. Zmodyfikowane założenia służyć miałyby – według informatora „Rzeczpospolitej” – zmniejszeniu kosztów nowego systemu wsparcia.

PKN Orlen planuje, że otrzyma pozwolenie na użytkowanie kogeneracyjnego bloku gazowo-parowego na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku w pierwszym kwartale 2018 roku.

Rzeczpospolita/CIRE.pl/Polska Agencja Prasowa

[AKTUALIZACJA: Analiza Kamila Kliszcza z DM mBanku 21.12.2017 11.10]