Rz: Szwecja godzi się na sprzedaż niemieckich aktywów Vattenfalla

4 lipca 2016, 10:15 Alert

(Rzeczpospolita/Cire.pl)

Szwedzki rząd dał zielone światło Vattenfallowi na finalizację transakcji sprzedaży węglowych aktywów w Niemczech – informuje “Rzeczpospolita”.

Jak relacjonuje dziennik zablokowania transakcji sprzedaży, należących do kontrolowanego przez szwedzki rząd koncernu energetycznego Vattenfall, elektrowni i kopalni węgla brunatnego w Niemczech, domagała się Partii Zielonych. Zieloni chcieli, aby niemieckie aktywa pozostały w rękach Vattenfalla, w celu ich stopniowej likwidacji.

Jednak wicepremier Isabella Lovin Szwecji ogłosiła, że rząd nie wstrzyma tej transakcji, bo jak uzasadniła: byłoby to niezgodne z zasadami komercyjnymi.

W kwietniu Vattenfall podpisał umowę sprzedaży aktywów na węglu brunatnym w Niemczech na rzecz czeskiej grupy energetycznej EPH i jej finansowego partnera PPF Investments. W jej ramach Szwedzi sprzedadzą elektrownie Jänschwalde, Boxberg, Schwarze Pumpe, 50 proc. udziałów w elektrowni Lippendorf oraz kopalnie węgla brunatnego Jänschwalde, Nochten, Welzow-Süd, Reichwalde i Cottbus Nord.