Rz: Tauron nie jest głównym kandydatem do przejęcia Brzeszcz

15 września 2015, 07:41 Alert

(Rzeczpospolita/CIRE)

KWK Brzeszcze.

Nakłaniany przez rząd do zakupu KWK Brzeszcze Tauron doprowadził do rozpisania przez SRK przetargu na sprzedaż tych aktywów i jak wynika z informacji “Rzeczpospolitej” wiele wskazuje na to, że teraz nie jest głównym kandydatem do przejęcia kopalni.

Wczoraj SRK poinformowało, że Węglokoks Kraj, spółka celowa Tauronu – RSG i należąca do Michała Sołowowa FTF Columbus złożyły wstępne oferty na kupno kopalni Brzeszcze. W dalszych negocjacjach będą uczestniczyły wszystkie firmy, a rozpoczną się one we wtorek od rozmów z FTF Columbus. Na środę zaproszenie otrzymała firma RSG, a na czwartek – Węglokoks.

Jak wynika z informacji “Rzeczpospolitej”, choć wcześniej mogło się wydawać, że faworytem do przejęcia kopani Brzeszcze jest Tauron, który od początku ogłoszenia poszukiwań inwestora dla tej kopalni był wskazywany jako główny kandydat do jej przejęcia, to obecnie sytuacja się zmieniła. Według dziennika to Węglokoks jest dziś faworytem w przetargu na aktywa KWK Brzeszcze.

W ocenie “Rz” pojawienie się w przetargu Węglokoksu może oznaczać, że resort skarbu zdecydował się na inne rozwiązanie i to kontrolowana przez państwo spółka zainwestuje w kopalnię. Dodatkowym argumentem za tym scenariuszem jest też sprzeciw związkowców z Brzeszcz wobec ewentualnej sprzedaży kopalni prywatnemu inwestorowi, a to będzie istotna przeszkoda w rozmowach z FTF Columbus.

“Rzeczpospolita” podkreśla jednocześnie, że sprzedaż KWK Brzeszcze jest kluczowa dla całego planu ratowania górnictwa i tworzenia Nowej Kompanii Węglowej. Jak pisze dziennik, jeśli do transakcji nie dojdzie, to zgodnie z porozumieniem z górnikami kopalnia ma wrócić pod skrzydła Kompanii Węglowej, a to wywraca biznesplan NKW.