Rz: Trwa inwestycyjny boom w górnictwie

25 lipca 2018, 09:00 Alert
Kopalnia górnictwo
fot. pixabay.com

Górnicze spółki na potęgę kupują maszyny; do maja wydały na rozwój ponad dwa razy tyle co przed rokiem – informuje w środę „Rzeczpospolita”.

Niedobór polskiego węgla na rynku, presja ze strony Ministerstwa Energii, ale przede wszystkim dobre ceny czarnego paliwa sprawiły, że spółki wydobywcze rozwinęły inwestycje na ogromną salę – czytamy w artykule. Według informacji „Rz” z najnowszych danych Agencji Rozwoju Przemysłu wynika, że znacznie wzrosły nakłady w rodzimych kopalniach. Od stycznia do maja wartość inwestycji sięgnęła 906,7 mln zł i była o 489,7 mln zł wyższa niż w tym samym okresie przed rokiem – podaje gazeta.

Najszybciej rosły wydatki na maszyny i urządzenia górnicze. Na ten cel przeznaczono 495,4 mln zł – ponad trzykrotnie więcej niż przed rokiem.

Zdaniem Mirosława Bendzery, prezesa Famuru, największego polskiego producenta maszyn górniczych, „producenci węgla wybierają nowoczesne maszyny i innowacyjne rozwiązania, dzięki którym mogą zwiększyć efektywność i poprawić bezpieczeństwo pracy pod ziemią”.

Tak duży wzrost nakładów to m.in. próba nadrobienia zaległości z ostatnich lat, kiedy pogrążone w kłopotach finansowych spółki górnicze drastycznie cięły wydatki na inwestycje. W efekcie mamy dziś do czynienia ze spadającą produkcją węgla, problemami ciepłowni z zakupem rodzimego surowca i rosnącego importu czarnego paliwa, głównie z Rosji – pisze „Rz”.

Zdaniem gazety polskie spółki węglowe mobilizują się i planują bogate programy inwestycyjne, ale na efekty trzeba poczekać.

Polska Agencja Prasowa