Rz: Węgiel drożeje

26 lipca 2016, 08:30 Alert

(Rzeczpospolita/CIRE)

Cena węgla na rynkach światowych poszła w górę o 30 proc. i wiele wskazuje na to, że nadal będzie rosła – odnotowuje „Rzeczpospolita” zwracając uwagę, że to dobra informacja dla naszych kopalń.

Jak czytamy w dzienniku, cena węgla kamiennego ARA od najniższego poziomu z przełomu 2015 i 2016 roku wzrosła 30 proc. Jednocześnie analitycy prognozują, że w drugiej połowie roku średnia cena węgla sięgnie poziomu 60 dol. za tonę.

Cytowany przez dziennik analityk DM BDM Maciej Bobrowski zwraca uwagę, ze rośnie również cena węgla koksującego, która osiągnęła granicę 100 dol. za tonę.

Jak pisze dziennik, to dobre wiadomości dla wszystkich spółek węglowych, ale poprawy ich wyników można się spodziewać dopiero za jakiś czas, bo w większości sprzedają one węgiel na bazie kontraktów długoterminowych.

Były minister gospodarki i ekspert w sprawach górnictwa Jerzy Markowski uważa, że dobrej koniunktury na rynku węgla nie wykorzystuje PGG, która sprzedaje go po cenach blisko jedną czwartą niższych niż rynkowe. W jego ocenie w dużo lepszej sytuacji są KHW i JSW, które dzięki dobrej jakości węgla mogą szybko rozpocząć eksport węgla w transakcjach spotowych.

Jednak jak odnotowuje „Rzeczpospolita”, paradoksalnie wzrost cen węgla na rynkach światowych może zaszkodzić branży górniczej w Polsce. Dziennik zwraca uwagę, że plany restrukturyzacji spółek węglowych zostały zaakceptowane przez stronę związkową między innymi pod wpływem złej sytuacji na światowym rynku węgla. Poprawa może więc stawić zagrożenie dla procesów zmierzających do poprawy efektywności w kopalniach.