W Polsce brakuje węgla więc rząd zwiększy udział biomasy w energetyce i ciepłownictwie

3 czerwca 2022, 16:45 Alert

Agresja Rosji na Ukrainie i embargo na surowce ze wschodniego kierunku sprawiły, że Polska może mierzyć się z niedoborami węgla. Ministerstwo klimatu i środowiska powołało więc zespół ds. zwiększenia udziału biomasy w systemie energetycznym i ciepłowniczym. Jego zadaniem będzie identyfikacja barier w rozwoju tego rynku i przygotowanie rekomendacje do ich usunięcia.

Kocioł na biomasę w EC Siekierki
Kocioł na biomasę w EC Siekierki

Rosja była największym dostawcą węgla energetycznego w Europie. W 2021 roku dostarczyła jej około 36 mln ton węgla energetycznego. W poszukiwaniu rozwiązań tego problemu, minister klimatu i środowiska powołała właśnie zespół do spraw zwiększenia udziału zrównoważonej biomasy w krajowym systemie elektroenergetycznym i ciepłowniczym.

Resort podaje, że zespół jest organem pomocniczym ministra klimatu i środowiska. Wypracowane propozycje likwidacji barier i ograniczeń pozwolą na podjęcie działań, których celem jest zwiększenie wykorzystania zrównoważonej biomasy w krajowym systemie elektroenergetycznym i ciepłowniczym. Opracowania i rekomendacje rozwiązań zarówno legislacyjnych jak i pozalegislacyjnych w obszarach uwarunkowań technicznych, źródeł finansowania, pochodzenia i dostępności biomasy oraz systemów wsparcia zostaną przedstawione ministrowi klimatu i środowiska do 30 kwietnia 2023 roku – czytamy w komunikacie.

Prace zespołu będą się odbywać pod przewodnictwem sekretarza stanu w ministerstwie klimatu i środowiska, pełnomocnika rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusza Zyski.

W pracach zespołu – z głosem doradczym – mogą brać udział osoby zaproszone przez przewodniczącego lub zastępcę przewodniczącego, których wiedza i doświadczenie będą wsparciem do wykonywania zadań zespołu. W szczególności będą to eksperci sektora energii, eksperci prawni oraz przedstawiciele komórek organizacyjnych ministerstwa klimatu i środowiska – czytamy.

Sprzedaż PGG

O wysokim popycie mogą świadczyć wyniki sprzedażowe Polskiej Grupy Górniczej. Dzisiaj poinformowała, że tylko w ciągu dwóch dni sprzedażowych ponad 13 tys. gospodarstw domowych kupiło od niej węgiel. Wczoraj (w czwartek 2 czerwca) sklep PGG pobił kolejny rekord sprzedaży i zrealizowanych transakcji. Cała tygodniowa produkcja została sprzedana.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Jędrzej Stachura

Kłossowski: PSE chcą, by w Polsce nie zmarnowała się ani jedna megawatogodzina energii