Rząd brytyjski szykuje pakiet wsparcia dla dostawców energii i ciepła

20 września 2021, 11:00 Alert
wielka brytania flaga
Flaga Wielkiej Brytanii. Fot. Wikimedia Commons

Rząd brytyjski od trzech dni prowadzi rozmowy kryzysowe z brytyjską branżą dostawców energii elektrycznej i ciepła. Rosnące ceny gazu na rynkach spowodowały falę problemów finansowych i upadek firm dostarczających energię oraz ciepło do klientów. 

Już od początku roku siedmiu dostawców energii i ciepła zbankrutowało w wyniku drastycznego wzrostu cen gazu ziemnego na giełdach. Firmy energetyczne tracą płynność, ponieważ brytyjski rynek jest regulowany, co oznacza, że nie ma możliwości przerzucenia wzrostu cen surowca na klientów. Sytuacja ma się zmienić na początku przyszłego roku, jednak jest to zbyt długi okres dla firm z branży energetycznej, a samo przerzucenie kosztów na klientów może mieć negatywne przełożenie na sytuację wewnątrz Zjednoczonego Królestwa.

Rząd brytyjski rozważa wprowadzenie specjalnych metod pomocy, aby złagodzić wpływ wysokich cen surowca. Wysokie ceny gazu wpływają nie tylko na branżę energetyczną. Kilka dni temu jeden z największych koncernów chemicznych w Wielkiej Brytanii zdecydował się zamknąć dwa zakłady produkcyjne z powodu wysokich cen gazu.

Bloomberg/Mariusz Marszałkowski

Brytyjski koncern chemiczny wstrzymuje prace dwóch zakładów przez szybujące ceny gazu