Rząd o porozumieniu ws. Baltic Pipe: Gwarantuje ukończenie projektu w terminie

21 czerwca 2021, 07:00 Alert
Castorone. Jeden z budowniczych Baltic Pipe fot. Saipem
Castorone. Jeden z budowniczych Baltic Pipe fot. Saipem

Porozumienie Energinetu, duńskiego inwestora Baltic Pipe, z agencją wydającą pozwolenie środowiskowe gwarantuje ukończenie projektu w pierwotnie założonym terminie – podkreślił w sobotę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

– Dobre wieści z Danii – napisał w sobotnim wpisie na Facebooku Naimski, odnosząc się do opublikowanego w sobotę komunikatu duńskiego operatora systemu przesyłowego Energinet.

Naimski stwierdził, że porozumienie Energinetu, duńskiego inwestora Baltic Pipe, z agencją wydającą pozwolenie środowiskowe gwarantuje ukończenie projektu w pierwotnie założonym terminie, tj. pierwszego października przyszłego roku. – Możliwe jest nieznaczne opóźnienie w uzyskaniu pełnej przepustowości (10 mld m sześc. rocznie), ale zostanie ona osiągnięta do końca 2022 roku, gdy wygasa długoterminowy kontrakt na dostawy gazu z Gazpromem – zaznaczył.

Wyczekiwana decyzja

– Porozumienie duńskiego inwestora Baltic Pipe z agencją wydającą pozwolenie środowiskowe to bardzo dobra, naturalna i wyczekiwana decyzja; w jej konsekwencji dywersyfikacja dostaw gazu do naszej części Europy będzie zapewniona – skomentował w sobotę minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Jakóbik: Hiobowe wieści o Baltic Pipe do weryfikacji