Rząd przyjął projekt specustawy wspierającej poszkodowanych w powodzi

24 września 2024, 19:18 Aktualności

Jak poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów rząd przyjął projekt ustawy o usuwaniu skutków powodzi. Jak podała KPRM w projekcie zostały uwzględnione różne dodatkowe formy pomocy dla osób, które zostały poszkodowane przez żywioł. Sejmowa debata nad projektem odbędzie się w czwartek, 26 września.

Zniszczenia po powodzi w Kłodzku/ FOT: PAWEL RELIKOWSKI / POLSKA PRESS

Projekt jest  nowelizacją ustawy z 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Zawarte w nim propozycje to m.in.: przyznanie nowej formy wsparcia finansowego w postaci zasiłku losowego przeznaczonego na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci , dodatkowe zasiłki opiekuńcze, wsparcie kredytobiorców, skrócenie procedur w sprawie wydawania decyzjiśrodowiskowych.

Pomoc dla kredytobiorców

Jednym z kluczowych elementów projektu jest pomoc dla osób posiadających kredyty mieszkaniowe, których nieruchomości zostały zniszczone przez powódź. Ministerstwo Finansów uruchomi Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, który pokryje raty kredytowe przez 12 miesięcy, niezależnie od ich wysokości. Program będzie dostępny dla osób, które utraciły możliwość korzystania ze swoich domów lub mieszkań z powodu zniszczeń. Warto podkreślić, że pomoc będzie bezzwrotna, a środki na ten cel pochodzą z funduszu utworzonego przez banki w 2015 roku. Obecnie fundusz dysponuje kwotą ponad 1 miliarda złotych, jednak rząd szacuje, że nie zostanie wykorzystana pełna suma dostępnych środków.

Z Funduszu Dopłat zostanie zaś udzielone bezzwrotne finansowe wsparcie dla osób, które ucierpiały na skutek powodzi. Pieniądze będzie można przeznaczyć na: tworzenie lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy – w wysokości 100 proc. kosztów przedsięwzięcia; remont zamieszkanych lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy – w wysokości 70 lub 100 proc. kosztów przedsięwzięcia; remont lub przebudowa istniejącego zasobu mieszkaniowego, który jest własnością spółki gminnej albo społecznej inicjatywy mieszkaniowej i został utworzony z udziałem środków Funduszu Dopłat lub w ramach rządowego programu preferencyjnych kredytów dla inwestorów społecznego budownictwa czynszowego – w wysokości 70 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Nowelizacja wprowadza prawo pierwokupu lokali mieszkalnych na rzecz gminy objętej skutkami powodzi oraz dodatkowe preferencje w przyznawaniu premii remontowych: podwyższenie premii remontowej z 25 proc. do 50 proc. lub 60 proc. (w przypadku budynków wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków).

Wsparcie dla uczniów

Projekt ustawy przewiduje także wsparcie dla rodziców i uczniów: zasiłek losowy (1000 zł) na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci, które realizują obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne, lub uczniów, którzy ponieśli szkodę w wyniku powodzi; dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy nie mogą pracować ze względu na zamknięcie np. żłobka lub nieobecność niani i muszą opiekować się dzieckiem.

Tymczasowo będą zniesione ograniczenia w liczbie uczniów w klasach na terenach powodziowych.

Handel także w niedzielę

Osoby poszkodowane przez powódź, które otrzymały lub otrzymają tzw. zasiłek powodziowy, dostaną również zasiłek w wysokości 1 tys. zł na pokrycie kosztów zużycia energii bądź zakupu paliwa do agregatów w związku z koniecznością osuszenia mieszkania lub domu.

W czasie obowiązywania stanu klęski żywiołowej, nie będzie obowiązywał zakaz handlu w niedzielę w zakresie rozładowywania, przyjmowania i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby. Zakaz będzie nadal obowiązywać w niedziele, w które przypada święto.

Zdrowie

Według projektu ustawy prezes Narodowego Funduszu Zdrowia będzie mógł zawierać umowy ze świadczeniodawcami poza trybem konkursowym, jeżeli na obszarze objętym stanem klęski żywiołowej jest ograniczony dostęp do świadczeń lub są zwiększone potrzeby zdrowotne.

Wskazano, że osoby dorosłe dotknięte przez powódź nie muszą mieć skierowania do psychologa, aby skorzystać z wizyty. Jednostki budżetowe i wojskowe podlegające MON „mogą wykonywać działalność leczniczą w określonym zakresie na rzecz ludności cywilnej”. Z kolei podmioty, które wykonują działalność leczniczą i zostały dotknięte przez klęskę żywiołową, mogą uzyskać dotację na odtworzenie środków trwałych.

Działania MSWiA

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) również wnosi swoje rozwiązania do specustawy. Jednym z nich jest możliwość szybkiej zmiany planu finansowego Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, co pozwoli na elastyczne zakupy sprzętu niezbędnego do pomocy terenom dotkniętych powodzią.

>>>> Jak nie dopuścić do kolejnego kataklizmu

MSWiA planuje również wprowadzić obowiązek szczepienia funkcjonariuszy straży pożarnej i policji wysyłanych na zalane tereny, aby zmniejszyć ryzyko zachorowań na choroby przenoszone przez skażoną wodę..

Inwestycje strategiczne

Projekt ustawy obejmuje również przepisy dotyczące realizacji inwestycji ważnych dla obronności państwa. Inwestycje te, szczególnie na terenach zamkniętych, mają być realizowane w trybie przyspieszonym, z zastosowaniem rozwiązań znanych z innych specustaw, takich jak te dotyczące inwestycji drogowych czy sieci przesyłowych. Wojewodowie będą odpowiedzialni za wydawanie decyzji dotyczących lokalizacji, zatwierdzania projektów budowlanych i nabywania nieruchomości niezbędnych do realizacji tych projektów.

>>>> Górnicy pomagają powodzianom

Sejm zajmie się projektem w czwartek, 26 września. Z kolei Senat planuje rozpatrzenie ustawy w trybie pilnym.