Odprawa rządu ze spółkami ma pomóc uchronić Polskę przed niedoborami węgla

18 lipca 2022, 09:15 Alert

Będą korekty w ustawie o maksymalnej ceny węgla m.in. dla odbiorców indywidualnych – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Zapowiedział też odprawę premiera z rządem w tej sprawie.

Ustawa o maksymalnej cenie węgla

Rząd zdecydował, że ustali maksymalną cenę dla tony węgla, która dla pojedynczego odbiorcy nie może być wyższa niż 996,60 zł. Gospodarstwa domowe mają jednak limit i mogą kupić trzy tony węgla w obniżonej cenie. Nadal trwa omawianie projektu, a w pierwszej połowie tygodnia zakończy się analiza ustawy. Rzecznik rządu Piotr Muller zapowiedział, że konieczne będzie wprowadzenie poprawek do ustawy, w części dotyczącej klientów indywidualnych.

Premier Mateusza Morawiecki ma rozmawiać ze spółkami energetycznymi, takimi jak PGE, PGG i Węglokok. Prezes Rady Ministrów ma omówić sprawę obniżki cen węgla z dystrybutorami. Zgodnie z obecnym kształtem ustawy, przedsiębiorców, którzy zajmują się handlem węgla ma obowiązywać rekompensata w wysokości nie wyższej niż 1.073,13 gr brutto za sprzedaż jednej tony dla jednego gospodarstwa domowego.

Rzecznik rządu Piotr Muller poinformował, że 18 lipca odbędzie się odprawa premiera z rządem w sprawie sytuacji na rynku węgla. Warszawa chce uniknąć niedoborów. – Dzisiaj odbędzie się odprawa premiera Mateusza Morawieckiego z wicepremierem Jackiem Sasinem, minister Anną Moskwą, ministrami innych resortów oraz szefami spółek Polskiej Grupy Górniczej, Weglokoks, PGE w sprawie aktualnej sytuacji na rynku węgla. Naszym celem jest zapewnienie właściwej dostępności i ceny – zadeklarował rzecznik rządu na Twitterze.

Polska Agencja Prasowa/Maria Andrzejewska/Wojciech Jakóbik

Dopłaty do węgla nie działają. „Oby go nie zabrakło”