Rzędowska: Polacy testują magazyny energii

5 października 2016, 07:30 Energetyka
Linie wysokiego napięcia

KOMENTARZ

Agata Rzędowska

Redaktor BiznesAlert.pl

W Polsce mamy dwa rodzaje magazynów energii: prosumenckie i takie, które podłączone są do sieci. O ile te pierwsze nie są już nowością, o tyle drugi typ jest w fazie testów.

Pucki magazyn energii uruchomiony przez Energę we wrześniu to krok w stronę niezależności energetycznej. Do tej pory mieliśmy do czynienia  z prosumenckimi magazynami. RWE Stoen Operator prowadzi od lipca pilotaż wdrożenia układu magazynującego energię elektryczną na terenie warszawskiej sieci. Ma on za zadanie elastycznie zaopatrywać prosumentów w energię elektryczną. Budowa takiego magazynu to odpowiedź na zmienne zapotrzebowanie prosumentów na energię.

Pucki magazyn energii z inwerterem o pojemności 1,5MWh powstał z myślą o zmiennym zapotrzebowaniu na energię na obszarze turystycznym. Na tym terenie zapotrzebowanie na energię elektryczną drastycznie zwiększa się latem i spada w pozostałych miesiącach. Z kolei wiatry, z których produkuje się w  Pucku energię, wieją najsilniej po sezonie turystycznym. Takie warunki pozwalają Enerdze przetestować całą technologię w trudnych warunkach. Magazyn pozwalający podłączyć się do sieci, z taką pojemnością to: „bardzo dobra inwestycja, która ma szansę zapoczątkować w Polsce poważne zmiany. Na świecie takie technologie już są znane, ale nie są jeszcze popularne” – mówi Zbigniew Kozak, ekspert Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki, wiceprezes Energa Operator.

Testy, prawdopodobnie, potrwają około roku. Energa na tym samym obszarze planuje budowę farmy fotowoltaicznej i połączenie jej z farmą wiatrową, biogazownią i odbiorcami. Lokalny obszar bilansowania, który dzięki tym inwestycjom powstanie, pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne, ale przede wszystkim pozwoli budować kolejne efektywne magazyny.

Jeśli testowane rozwiązania się sprawdzą mają szansę zafunkcjonować klastry energetyczne. Docelowo „każdy klaster energetyczny w Polsce  powinien być wyposażony systemowo w magazyn energii elektrycznej” – powiedział  Krzysztof Kochanowski, prezes zarządu Stowarzyszenia Polska Izba Magazynowania Energii.