Sąd unieważnił podwyżkę ceny energii jednemu z przedsiębiorców

29 stycznia 2020, 14:45 Alert

Sąd Okręgowy we Wrocławiu wydał wyrok w sprawie sporu związanego z podwyżką cen energii elektrycznej, która została wprowadzona jednostronną decyzją sprzedawcy. Sąd uznał, że uzasadnienie podwyżki bliżej niesprecyzowanymi zmianami rynkowymi jest nie wystarczające i wydał wyrok korzystny dla odbiorcy.

Żarówka. Grafika: images.pexels.com
Żarówka. Grafika: images.pexels.com

70 procent podwyżki

Sprzedawca energii podwyższył zakładowi przemysłowemu cenę energii o blisko 70 procent. W tej sytuacji odbiorca zwrócił się do kancelarii prawnej o pomoc, gdyż podwyżka w tej wysokości oznaczała dla niego kwartalnie ponad pół miliona złotych dodatkowych kosztów.

W pierwszej kolejności kancelaria doprowadziła do uzyskania zabezpieczenia roszczeń klienta poprzez utrzymanie ceny na dotychczasowym poziomie na czas trwania sporu.

Po trwającym blisko rok postępowaniu, sąd przychylił się do twierdzeń kancelarii prawnej o bezprawności podwyższenia ceny. Sąd wskazał, że o ile ustalanie ceny w sposób kosztorysowy jest prawnie dopuszczalne, to musi się to odbywać na podstawie jasno określonych i weryfikowalnych kryteriów. W tym przypadku, sprzedawca dokonał korekty ceny powołując się jedynie na bliżej nieokreślone „zmiany rynkowe”, co zostało przez sąd uznane za niewystarczające.

– Wyrok ten ma kardynalne znaczenie dla przemysłu, ponieważ daje możliwość przeciwstawienia się podwyżkom niezależnie od rozwiązań ustawy „prądowej” – komentuje Jan Sakławski, radca prawny i partner Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy, prowadzący tę sprawę.

W grudniu Sąd Okręgowy we Wrocławiu wydał prawomocny wyrok w tej sprawie.

CIRE.pl/ Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Rz: Przez wzrost cen energii autobusy elektryczne mogą przestać się opłacać