Samochód elektryczny z supermarketu za 15 tysięcy euro

4 stycznia 2018, 07:15 Alert
Uniti One
Uniti One. Fot. Uniti

Kosztujący niespełna 15,000 euro szwedzki samochód elektryczny, który powstał dzięki corwdfundingowi Uniti One będzie można kupić w sieci sklepów rtv i agd. Seryjna produkcja auta ma się rozpocząć w 2019 roku i wtedy też na lokalnym rynku trafi on do sprzedaży. Powstawać będzie w lokalnej fabryce. Za całym przedsięwzięciem stoi szwedzki start-up.

Idealne auto miejskie

Uniti powstał z myślą o poruszaniu się po mieście. Zainstalowana bateria będzie miała pozwolić na pokonanie 300 km a jego cena skalkulowana tak by był dostępny dla przeciętnego użytkownika. Dla porównania elektryczna wersja Volkswagena Golfa obecnie kosztuje około 36,000 euro. Uniti One będzie konkurował cenowo z e.Go, który ma trafić do sprzedaży jeszcze w 2018 roku a jego producent zapowiedział, że auto będzie kosztowało około 16,000 euro. Uniti One został zaprezentowany publiczności w grudniu 2017 roku.

Do Media Markt po samochód

Przygotowanie sprzedaży z partnerem mającym sieć znanych już na szwedzkim rynku sklepów jest nowatorskim posunięciem. Jak zapewnia producent w grudniu 2018 roku w dwóch szwedzkich sklepach prowadzona będzie przedsprzedaż aut. Do wyboru klienci będą mieli trzy wersje auta: dwu-, trzy- i pięciomiejscową. Producent informował, że obecnie prowadzona przedsprzedaż online zapewniła już 1,000 wstępnych zamówień na Uniti One. W grudniu 2017 roku można było zobaczyć prototypowe auto w jednym ze szwedzkich Media Markt. Odzew klientów marketu z elektroniką był jak podkreślają producenci auta bardzo pozytywny.

Parametry

Auto ma ważyć zaledwie 400 kg dzięki budowie ze wzmocnionych tworzyw sztucznych. Bateria o pojemności 22 kWh pozwoli na przejechanie maksymalnie 300 km. Dzięki szybkiej ładowarce bateria zostanie naładowana w 30 minut pozwalając pokonać 200 km. Auto można będzie ładować także indukcyjnie i z gniazda. Dwumiejscowa wersja osiąga przyspieszenie do 80 km/h w 3,5 sekundy.

Nowinki techniczne

Projektanci zrezygnowali w aucie z pedałów gazu i hamulca a w zamian umieścili joystick. Kierowanie odbywa się za pomocą steru jak w samolocie. Fabryka, w której będzie powstawał Uniti One to w pełni zautomatyzowana hala produkcyjna zlokalizowana w Landskronie. Pozwoli na wyprodukowanie 50,000 egzemplarzy rocznie. Powstała we współpracy z Siemens Nordic. Zastosowana w fabryce automatyzacja produkcji jest zgodna z założeniami niemieckiej koncepcji przemysłu 4.0. dzięki czemu produkcja będzie mogła odbywać się nawet 22 godziny na dobę.

Agata Rzędowska